











Wizyta pełna książkowych przygód!
20 marca 2025 r. mieliśmy przyjemność gościć uczniów klasy trzeciej Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w Łęgu Probostwie, którzy odwiedzili bibliotekę w ramach międzynarodowego projektu Nasza Mała Biblioteka. To było wyjątkowe spotkanie, pełne kreatywnych zabaw, inspirujących opowieści i literackich odkryć!
Rozpoczęliśmy od zwiedzania wystawy „Nasza Mała Biblioteka – Książkowy Most Między Kulturami”, gdzie dzieci miały okazję zapoznać się z wyjątkowymi książkami związanymi z projektem oraz innymi wartościowymi pozycjami nawiązującymi do tematyki wystawy. Następnie zgłębiliśmy historię książki „Poczwarka” słoweńskiej autorki Andreji Peklar oraz „Petar chce wiedzieć, skąd się biorą dzieci” chorwackiej autorki Silviji Šesto, rozmawiając o przemianie, dorastaniu i odwadze. Kreatywne kodowanie dostarczyło dzieciom mnóstwo radości – na macie powstały obrazki, które rozwijały wyobraźnię i logiczne myślenie! Uczniowie odkrywali również różne formy książek, w których pojawia się motyw motyla – szczególnie zachwyciły ich piękne ilustracje 3D.
Magiczny dywan przeniósł ich w świat wiosennej łąki i beztroskich zabaw z krecikiem! Nie zabrakło też wizyty w bibliotecznym magazynie, gdzie dzieci mogły zajrzeć do zakamarków, w których „mieszkają” książki, cierpliwie czekające na swoich czytelników. Dodatkową atrakcją było tworzenie kolorowych motyli przy użyciu długopisów 3D – warsztaty poprowadziły Anna Szablewska i Ewelina Staniłko.
Zajęcia przeprowadziły: Tatiana Jastrzębska i Joanna Kamińska-Wójcik. Dziękujemy wszystkim za wspólnie spędzony czas!









Dzień Motyli najlepiej spędzić z Naszą Małą Biblioteką.
14 marca 2025 r. odwiedziła nas klasa 1 ze Szkoły Podstawowej im. K. K. Baczyńskiego w Wyszogrodzie, z którą poznaliśmy przemianę tytułowej poczwarki pochodzącej z książki słoweńskiej autorki Andreji Peklar. Opowieść o zmianie, trosce o siebie i odwadze zaprowadziła nas do rozmowy o dorastaniu każdego z nas. Dzieci rozwiązywały zadania z „Łamigłówek literackich” i ożywiły w aplikacji QUIVER samodzielnie pokolorowane rysunki przedstawiające stadia rozwojowe motyla. Nasi Goście zwiedzili również wystawę „Nasza Mała Biblioteka – Książkowy Most Między Kulturami”, której „cennymi eksponatami” są książki związane z projektem i nie tylko. Na koniec uczestnicy zajęć, dzięki Annie Szablewskiej i Ewelinie Staniłko, stworzyli piękne kolorowe motyle z wykorzystaniem długopisów 3D.
Zajęcia przeprowadziły: Tatiana Jastrzębska i Joanna Kamińska-Wójcik









12 marca 2025 r. odbyły się kolejne zajęcia w ramach międzynarodowego projektu Nasza Mała Biblioteka. Tym razem omawiałyśmy książkę pt. „Gdzie go znalazłaś” estońskiego pisarza Urmas Reinmaa w zaprzyjaźnionej klasie trzeciej Szkoły Podstawowej w Brudzeniu Dużym.
Uczestnicy zajęć poznali zarówno bohaterów książki jak i ciekawostki o kraju z którego pochodzi. Po odsłuchaniu treści uczniowie rozwiązywali „Łamigłówki Literackie” i poszukiwali kluczy w grze „Sokole oko”. Wspaniałą zabawą było także kreatywne kodowanie – dzieci, wykorzystując klucze, tworzyły na macie wyjątkowe obrazki!
Dziękujemy za zaangażowanie i świetną zabawę!
Zajęcia przeprowadziły Tatiana Jastrzębska i Magdalena Kardynał.






6 marca 2025 r. w kolejną podróż w ramach międzynarodowego projektu Nasza Mała Biblioteka uczniowie klasy 3 ze Szkoły Podstawowej nr 11 im. Bolesława Chrobrego w Płocku wybrali się do Estonii. Dzięki interaktywnemu globusowi dowiedzieli się wielu informacji o tym kraju.
Czytaliśmy i omawialiśmy wspaniałą książkę o bezinteresownej pomocy pt. „Gdzie go znalazłaś?”, której autorem jest Urmas Reinmaa.
Uczestnicy spotkania rozwiązywali „Łamigłówki Literackie”, a także ożywili rysunki dzięki QUIVER.
Zajęcia przeprowadziła Joanna Kamińska-Wójcik









28 stycznia 2025 r. klasa 3 ze Szkoły Podstawowej nr 11 im. Bolesława Chrobrego w Płocku uczestniczyła w trzecich zajęciach w ramach międzynarodowego projektu Nasza Mała Biblioteka.
Tym razem, wraz z bohaterem książki „Rzepy” autorstwa Ewi Jerokosta, wyruszyliśmy w podróż do Grecji, a także w świat emocji i dojrzewania do pewnych życiowych kwestii. Rozmawialiśmy o tym, co wywołuje stresujące supły w sercu, a także co sprawia, że czujemy się wspaniale. Te drugie, uczestnicy zajęć zamieścili w formie rysunku na przypinkach.
Zwiedziliśmy także wystawę zatytułowaną „Nasza Mała Biblioteka – Książkowy Most Między Kulturami”, a na koniec dzieci otrzymały nagrody za wykonane prace konkursowe.
Zajęcia przeprowadziła Joanna Kamińska-Wójcik.









Uczestnicy zajęć rozpoczęli wizytę od zwiedzania wystawy zatytułowanej „Nasza Mała Biblioteka – Książkowy Most Między Kulturami”. Następnie odsłuchali treść książki, za pomocą globusa interaktywnego poznali ciekawostki dotyczące naszego kraju, rozwiązywali „Łamigłówki Literackie” a Puzzle AR pomogły uczniom w zwizualizowaniu rzeczy zgromadzonych w bałaganie tytułowego Pana Kluski. Dzięki grze „Sokole oko” uczestnicy zajęć mogli odnaleźć rzeczy zgromadzone w nadmiarze przez bohatera spotkania, a podczas gry na Magicznym dywanie przypomnieli sobie zasady segregacji śmieci. Na zakończenie uczniowie zostali oprowadzeni po bibliotecznych działach i zakamarkach.
Zajęcia przeprowadziły Tatiana Jastrzębska i Magdalena Kardynał.









22 stycznia 2025 r. Tatiana Jastrzębska i Joanna Kamińska-Wójcik przeprowadziły kolejne zajęcia z klasą 1 ze Szkoły Podstawowej im. K. K. Baczyńskiego w Wyszogrodzie, w ramach międzynarodowego projektu Nasza Mała Biblioteka.
Uczniowie tym razem poznali bohaterów książki „Pan Kluska i żaglowiec”, autorstwa Anny Onichimowskiej. „Łamigłówki Literackie” zobrazowały poruszany temat, a interaktywny globus dostarczył ciekawostek o Polsce. Dzieci wykonały również przypinki z ilustracjami rzeczy, które zabrałyby ze sobą na wyspę. Okazało się, że do życia nie potrzebujemy tak wielu przedmiotów, a sprzątanie naszej przestrzeni daje dużo radości









Książka pochodząca z Grecji pt. „Rzepy” autorstwa Ewi Jerokosta, była motywem przewodnim kolejnych zajęć z klasą 3 ze Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w Łęgu Probostwie.
Główny bohater książki dorastał do sznurowania butów, które stanowią symbolikę dojrzałości emocjonalnej.
Wspólnie z uczestnikami omawialiśmy emocje, różne sytuacje stresowe, a także sposoby na rozplątanie trudnych supełków uczuciowych. W realizacji tematu pomocne były „Łamigłówki Literackie”.
Zajęcia 14 stycznia 2025 r. przeprowadziły Tatiana Jastrzębska oraz Joanna Kamińska-Wójcik w ramach międzynarodowego projektu Nasza Mała Biblioteka.









3 grudnia 2024 r. klasa trzecia ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 11 im. Bolesława Chrobrego w Płocku wzięła udział w kolejnym spotkaniu projektu Nasza Mała Biblioteka. Książka pt. „Pan Kluska i żaglowiec” Anny Onichimowskiej idealnie wpisuje się w ten grudniowy czas, kiedy dobrze jest zastanowić się nad ilością rzeczy, które posiadamy i ciągle kupujemy. Dodatkowo warto zadbać o naszą przestrzeń, aby planeta mogła być czysta, a nam żyło się lepiej. Zajęcia przeprowadziła Joanna Kamińska-Wójcik.






28 listopada 2024 r. Tatiana Jastrzębska i Joanna Kamińska-Wójcik przeprowadziły zajęcia w ramach międzynarodowego projektu Nasza Mała Biblioteka
Uczniowie klasy pierwszej ze Szkoły Podstawowej im. K. K. Baczyńskiego w Wyszogrodzie, w ramach nawiązanej współpracy i zaangażowaniu pani Anny Wróbel, poznali bohaterów książki „Dziewczynka i miś” autorstwa Vane Kosturanov. Uczestnicy zajęć dzięki interaktywnemu globusowi bliżej poznali Macedonię Północną, z chęcią rozwiązywali „Łamigłówki Literackie”, stworzyli projekty wehikułów czasu i uczestniczyli w grze o przyjaźni.






26 listopada 2024 r. Tatiana Jastrzębska i Joanna Kamińska-Wójcik przeprowadziły kolejne zajęcia w ramach międzynarodowego projektu Nasza Mała Biblioteka.
Uczniowie klasy trzeciej Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w Łęgu Probostwie tym razem poznali bohaterów książki „Pan Kluska i żaglowiec” autorstwa Anny Onichimowskiej.
Dzięki współpracy ułożyli z puzzli mapę kraju, z którego pochodzi prezentowana książka. Dzięki interaktywnemu globusowi poznali największe miasta regionów Polski i związane z nimi ciekawostki. Uczniowie z zaangażowaniem rozwiązywali „Łamigłówki Literackie” i tworzyli historie obrazkowe z wykorzystaniem Puzzli AR. Wiele radości sprawiła dodatkowa atrakcja, jaką było zaprojektowanie i wykonanie tematycznych przypinek.






15 listopada Magdalena Kardynał przeprowadziła kolejne zajęcia w ramach międzynarodowego projektu Nasza Mała Biblioteka.
Uczniowie klasy IB ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Dwujęzycznymi w Płocku poznali bohaterów książki „Pan Kluska i żaglowiec” autorstwa Anny Onichimowskiej.
Dzięki interaktywnemu globusowi poznali ciekawostki dotyczące różnych regionów Polski . Uczniowie z zaangażowaniem rozwiązywali „Łamigłówki Literackie” i tworzyli z modeliny własne żaglowce.









14 listopada 2024 r. Tatiana Jastrzębska i Magdalena Kardynał przeprowadziły zajęcia w ramach międzynarodowego projektu Nasza Mała Biblioteka.
Uczniowie klasy trzeciej Szkoły Podstawowej w Brudzeniu Dużym, w ramach nawiązanej współpracy i zaangażowaniu Pani Wioletty Wróblewskiej, poznali bohaterów książki „Dziewczynka i miś” autorstwa Vane Kosturanov. Dzięki interaktywnemu globusowi odkryli zwyczaje, język, faunę i florę oraz ciekawe miejsca Macedonii Północnej. Uczniowie z chęcią rozwiązywali „Łamigłówki Literackie” i uczestniczyli w grze o przyjaźni.









29 października 2024 r. Tatiana Jastrzębska i Joanna Kamińska-Wójcik odwiedziły Szkołę Podstawową im. Szarych Szeregów w Łęgu Probostwie, gdzie przeprowadziły zajęcia w ramach międzynarodowego projektu Nasza Mała Biblioteka.
Uczniowie klasy trzeciej, dzięki nawiązanej współpracy i zaangażowaniu Małgorzaty Jankowskiej, poznali bohaterów książki „Dziewczynka i miś” autorstwa Vane Kosturanov, a za pomocą interaktywnego globusa bliżej poznali Macedonię Północną. Uczestnicy spotkania z przyjemnością rozwiązywali „Łamigłówki Literackie” i uczestniczyli w grze o przyjaźni.
Do zobaczenia na kolejnych etapach projektu🙂









28 października 2024 r. Joanna Kamińska-Wójcik przeprowadziła zajęcia w ramach Międzynarodowego projektu Nasza Mała Biblioteka. Uczniowie klasy trzeciej ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 11 im. Bolesława Chrobrego w Płocku, dzięki interaktywnemu globusowi, przenieśli się do Mołdawii, gdzie poznali bohaterów książki „Dziewczynka i miś” autorstwa Vane Kosturanov. Zajęcia połączono z edukacyjną zabawą na interaktywnym dywanie.



14 października 2024 Magdalena Kardynał odwiedziła bibliotekę Szkoły Podstawowej z Oddziałami Dwujęzycznymi w Płocku gdzie przeprowadziła pierwsze zajęcia w ramach międzynarodowego projektu Nasza Mała Biblioteka.
Uczniowie klasy IB, dzięki nawiązanej współpracy z bibliotekarkami -panią Grażyną Pyszyńską oraz panią Elżbietą Dobies, poznali bohaterów książki „Dziewczynka i miś” autorstwa Vane Kosturanov, a za pomocą interaktywnego globusa bliżej poznali Macedonię Północną. Dzieci z zaangażowaniem rozwiązywali „Łamigłówki Literackie” i uczestniczyły w grze o przyjaźni. Serdecznie dziękujemy wychowawczyni, pani Małgorzacie Marciniak za chęć uczestnictwa i zaangażowanie w działaniach projektowych.
Do zobaczenia na kolejnych etapach projektu🙂