Mnemotechniki – zapamiętuj z przyjemnością
Luty zakończyliśmy wizytą w naszej Bibliotece uczniów klasy 7 ze Szkoły Podstawowej nr 18 w Płocku. Wypróbowaliśmy mnemotechniki do zapamiętania w odpowiedniej kolejności przedmiotów, lektur z danej epoki i oczywiście dat, których nie zawsze łatwo jest się nauczyć. Mieliśmy też chwile podróży sentymentalnych, a spotkanie umilała nam muzyka wspierająca naukę. Zajęcia przeprowadziła Joanna Kamińska-Wójcik.
Mnemotechniki
Koncentracja uwagi, skojarzenia i uczenie się – z tym zmierzyliśmy się w czasie spotkań z klasami 5 z II Prywatnej Szkoły Podstawowej Zespołu Oświatowo – Konsultacyjnego „Profesor”. Królowały mnemotechniki, dzięki którym przyswajanie nowych wiadomości jest przyjemne i łatwiejsze. Bazowaliśmy na muzyce, rysunku, opowieściach znanych i nieznanych. Potwierdziło się, że nauce może towarzyszyć dobra zabawa. Zajęcia przeprowadziła Joanna Kamińska-Wójcik.
Rozwiązywanie zadań online
Przedszkolaki z grupy V z Miejskiego Przedszkola nr 14 w Płocku wzięły udział w spotkaniu, które zorganizowała Marta Jaroszewska. Zajęcia miały na celu zapoznanie dzieci z umiejętnościami obsługi komputera, kształcenie umiejętności rozwiązywania zadań online podczas których uczestnicy rozwijają umiejętności logicznego myślenia, rozpoznawania kształtów, liczenia, rozwijają zdolności rozwiązywania problemów i koordynację wzrokowo-ruchową. Ukazanie komputera jako narzędzia użytecznego w nauce i zabawie, który dostarczy pozytywnych doświadczeń związanych z technologią.
Różne oblicza książki
Agnieszka Białecka odwiedziła grupę dzieci z Miejskiego Przedszkola Nr 10 w Płocku, którym zaprezentowała wiele nietypowych i różnorodnych wydań książek. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem oglądały kolejne książki typu pop-up, wielkoformatowe, rozkładane, z ruchomymi elementami, trójwymiarowe, które służą nie tylko do czytania, ale również rozwijają wyobraźnię i oddziałują na zmysły. Dzieciom najbardziej do gustu przypadła książka pt. Mały Książę z wykorzystaniem tabletu z aplikacją rozszerzonej rzeczywistości, za pomocą której obrazki w książce ożyły.
Odkrywanie przyszłości i pasji
Uczniowie ZDZ w Płocku wzięli udział w zajęciach, których celem było uświadomienie uczestnikom posiadania przez nich mocnych stron. Są one niezmiernie pomocne przy osiąganiu zamierzonych celów. Uczniowie opowiadali o swoich pasjach, zainteresowaniach i planach na przyszłość. Poruszono także temat wewnętrznej motywacji. Młodzież obejrzała krótkie filmiki motywacyjne, a w zwizualizowaniu swoich marzeń i planów pomocne były karty z gry Dixit oraz książki dotyczące samorozwoju. Współpraca z OHP Płock. Zajęcia przeprowadziła Joanna Kamińska-Wójcik
Zajęcia czytelnicze o przyjaźni
Monika Cejmer przeprowadziła zajęcia czytelnicze o przyjaźni dla uczniów klasy drugiej ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Płocku. Dzieci poznały dwóch bohaterów książki Duży Wilk i Mały Wilk. Opowiadanie mówiło o narodzinach przyjaźni, o jej początkach, a także o tęsknocie i samotności.
Dzieci wykonały pracę plastyczną Co mnie łączy z moim przyjacielem?
Zajęcia czytelnicze o przyjaźni
Przyjaźń była tematem zajęć czytelniczych przeprowadzonych przez Monikę Cejmer dla uczniów klasy pierwszej ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Płocku. Dzieci zastanowiły się, jakie cechy powinien mieć nasz przyjaciel i stwierdziły, że powinien być na zawsze, na dobrą i złą pogodę. Do rozważań o przyjaźni posłużyła książka Duży Wilk i Mały Wilk.
Zajęcia walentynkowe z podopiecznymi Środowiskowego Domu Samopomocy w Płocku
14 lutego w Walentynki bibliotekarki Monika Cejmer i Małgorzata Wierzbicka odwiedziły podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Płocku i przeprowadziły dla nich zajęcia. Uczestnicy spotkania czytali wiersze polskich poetek i poetów poświęcone miłości, dzięki temu mieli okazję odkrywać piękno poezji, doskonalić umiejętność czytania i rozwijać wyobraźnię, natomiast poprzez udział w quizie literackim poszerzyli swoją wiedzę na temat literatury, pisarzy, klasyki i współczesnych dzieł. Uczestniczący w zajęciach stworzyli też wyjątkowe kartki walentynkowe. Była to szczególna okazja do wyrażenia uczuć i miłości wobec innych.
Święto Babci i Dziadka
Co roku w styczniu obchodzimy bardzo wyjątkowe święta – Dzień Babci i Dzień Dziadka. Z tej okazji Marta Jaroszewska odwiedziła grupę dzieci w Miejskim Przedszkolu nr 14 w Płocku. Podczas wizyty odczytała dzieciom jedno z opowiadań pełne czułości i humoru z książki p.t.: „Zagadki babci”. Przedszkolaki chętnie opowiadały o swoich super babciach i super dziadkach! W prezencie dla nich wykonały zakładki do książek w kształcie serca metodą origami.
Walentynki
Ewelina Staniłko odwiedziła grupę Maki z Miejskiego Przedszkola nr 1 w Płocku. Motywem przewodnim były Walentynki. W trakcie spotkania dzieci wysłuchały bajki Franklin mówi kocham Cię autorstwa Paulette Bourgeois. Przedszkolaki w skupieniu i zaciekawieniu słuchały opowieści oraz odpowiadały na pytania, co to znaczy kogoś kochać, w jaki sposób okazuje się uczucia. Nie zabrakło również zabawy przy muzyce, polegającej na znalezieniu brakującej połówki serduszka. Po pełnej uśmiechu i radości zabawie dzieci wykonały walentynkowe zakładki do książek. To było bardzo miłe spotkanie.
Zajęcia z mnemotechnik cz. 2
W klasie 6 ze Szkoły Podstawowej nr 18 odbyły się drugie zajęcia z mnemotechnik, czyli sposobów na skuteczne uczenie się. Tym razem skupiliśmy się na pobudzeniu kreatywności i wyobraźni, które stanowią kluczowy element w mnemotechnikach. Uczniowie nie tylko poznali kolejne techniki, ale także upewnili się, że są w stanie w szybki i przyjemny sposób zapamiętać wiele informacji. Zajęcia poprowadziła Joanna Kamińska-Wójcik.