Złotowłosa i trzy misie – teatrzyk kamishibai
Marta Jaroszewska w Miejskim Przedszkolu nr 14 w Płocku zaprezentowała dzieciom z grupy I i IV bajkę w formie teatrzyku kamishibai Złotowłosa i trzy misie – autorstwa Zofii, Barbary i Tomasza Piątkowskich. Dzieci poznały bohaterkę bajki – Złotowłosą dziewczynkę, która spacerowała po lesie i dotarła do chatki zamieszkanej przez trzy niedźwiadki. Następnie przedszkolaki wykonały pracę plastyczną.
Pierwsze zajęcia projektowe za nami!
Uczniowie klasy czwartej Szkoły Podstawowej im. Władysława Stanisława Reymonta w Maszewie Dużym zwiedzili edukacyjną wystawę Zdrowie zaklęte w książkach. Anna Szablewska zaprezentowała uczestnikom poszczególne szczeble piramidy żywieniowej oraz omówiła zasady zdrowego odżywiania. Uczniowie dowiedzieli się, co się dzieje w ich organizmach, kiedy ćwiczą, a także jak sport wpływa na ich zdrowie. Nie zabrakło również informacji o tym, jak na nasze zdrowie psychiczne i jakość snu, wpływa korzystanie z telefonu komórkowego i mediów społecznościowych.
Na koniec spotkania przyszła pora na ruch. Ewelina Staniłko zabrała uczniów na Magiczny Dywan. Dzieci wraz z Brokułem Rysiem wyruszyli w podróż, podczas której zdobywali właściwe nawyki żywieniowe. Gracze pomogli bohaterowi zbierać odpowiednie produkty z półek sklepowych, by odtworzyć piramidę żywienia oraz wybierali składniki, które możemy zjeść na drugie śniadanie. Uczniowie postawili na zdrowe przekąski oraz zadbali o ich odpowiednie przygotowanie.
Dzień Książki i Praw Autorskich z Małym Księciem
Magdalena Kardynał odwiedziła Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 w Płocku w ramach Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Uczniowie wysłuchali fragmentu książki pt. Mały Książę, mieli także możliwość poznać świat bohatera za pomocą tabletów
i alternatywnej rzeczywistości. Dopełnieniem zajęć była zabawa
z Puzzlami AR.
Magia czytania
Uczniowie klasy I c ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Płocku wzięli udział w zajęciach w czytelni poświęconych Światowemu Dniu Książki, a także zwiedzili wypożyczalnię i magazyny.
Nauczycielka przeczytała dzieciom książkę Wypożyczalnia skrzydeł : opowieść o magii czytania Iwony Pietrzak-Płachty, a następnie porozmawiała z nimi na temat: dlaczego warto czytać?
Na zakończenie zajęć dzieci z zapałem wykonały zakładkę do książki.
Lekcję przeprowadziła Monika Cejmer.
Opowieść o skarpetce piątej, która uratowała małego kotka
Marta Jaroszewska odwiedziła grupę V w Miejskim Przedszkolu nr 11 w Płocku. Przeczytała jedną z niesamowitych przygód dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych) – napisanych przez Justynę Bednarek. Uczestnicy zajęć z uwagą i zainteresowaniem wysłuchali opowieści o piątej wełnianej skarpetce, która uratowała małego kotka przed dręczącym go chłopcem. Następnie dzieci wykonały pracę plastyczną, która polegała na ozdobieniu skarpety.
Na zakończenie spotkania pani Marta korzystając z tableta zaprezentowała małym czytelnikom książkę Mały Książę. Rozszerzona rzeczywistość. Dzieci zobaczyły w trójwymiarowej, dynamicznej przestrzeni Małego Księcia i jego wędrówki.
Pamiętamy – Wspominamy – Czytamy
Podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Płocku uczestniczyli w kolejnym spotkaniu w Bibliotece Pedagogicznej w Płocku.
Nasi goście wzięli udział w Akcji Żonkile. Prowadząca spotkanie Monika Cejmer przedstawiła literaturę związaną z tematem ze zbiorów Biblioteki Pedagogicznej w Płocku. Uczestnicy zajęć wykonali żonkila, który jest symbolem zbiorowej pamięci o uczestnikach powstania w getcie warszawskim. Kolejna część spotkania poświęcona była Światowemu Dniu Książki. Uczestnicy wzięli udział w zabawie „Znajdź książkę, która…”, zabrali głos w dyskusji na temat czytania, rozmawiali na temat swoich ulubionych książek z czasów dzieciństwa, interpretowali cytaty poświęcone książce, bibliotece i czytaniu. Podsumowaniem zajęć był udział w quizie literackim na Magicznym Dywanie i innych grach. Tę część zajęć poprowadziła Tatiana Jastrzębska.
Łączy nas pamięć
W ramach #Akcja Żonkile Ewelina Staniłko poprowadziła zajęcia edukacyjne w grupie Maki w Miejskim Przedszkolu nr 1 w Płocku. Spotkanie zaczęło się od krótkiej rozmowy o tym, czy jest pamięć. Następnie przedszkolaki wysłuchały opowiadania Zofii Staneckiej Pamięć Drobinek, a później omówiły jego treść. W drugiej części zajęć dzieci wykonały żonkile – symbol pamięci powstania w getcie warszawskim.
Puzzle AR w bibliotece
Uczniowie z klasy 5 ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Płocku mieli okazję poznać historię bocianów z polskich rezerwatów oraz przypomnieli sobie nazwy innych ptaków zamieszkujących w Polsce za pomocą quizu na Magicznym Dywanie. Dopełnieniem zajęć była wspaniała zabawa z puzzlami AR i tabletami, za pomocą których młodzież mogła obejrzeć wybrane przez siebie obiekty w rozszerzonej rzeczywistości.
Światowy Dzień Książki
Monika Cejmer przeprowadziła zajęcia czytelnicze z elementami biblioterapii dla uczniów w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1 im. Księdza Jana Twardowskiego w Płocku. Spotkanie odbyło się w związku z obchodami Światowego Dnia Książki w placówce.
Lekcja była poświęcona wartości książki i wartości czytania. Nauczycielka przeczytała dzieciom książkę Najwyższa na świecie wieża z książek Rocio Bonilla. Z opowiadania wynikała myśl, że książka uruchamia naszą wyobraźnię tak, że wszystko o czym marzymy, może się spełnić.
Dzieci ułożyły wieżę z książek znajdujących się w ich szkolnej bibliotece, co sprawiło im wielką radość.
Nauczycielka podarowała dzieciom zakładkę na pamiątkę zajęć z okazji Światowego Dnia Książki.
Akcja Żonkile
Joanna Kamińska-Wójcik przeprowadziła zajęcia w ramach Akcji Żonkile, w których wzięli udział uczniowie klasy II ZDZ w Płocku. Po wspólnym obejrzeniu filmu „Zdążyć przed Panem Bogiem” produkcji Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN odbyły się warsztaty, dzięki którym uczniowie chronologicznie poukładali etapy Powstania w Getcie Warszawskim, a następnie wykonali żółte papierowe żonkile – symbol zbiorowej pamięci.
Żonkile pamięci
Uczniowie klasy piątej Szkoły Podstawowej Nr 18 im. Jana Zygmunta Jakubowskiego w Płocku wzięli udział w zajęciach upamiętniających 81 rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Opowiadanie Prawdziwi przyjaciele Marcina Szczygielskiego przybliżyło im realia tamtych czasów. Na podstawie historii pewnej rodziny uczestnicy spotkania dowiedzieli się jak można rozpoznać swojego prawdziwego przyjaciela. Następnie wykonalni Żonkile pamięci, na których napisali imiona najbliższych im osób – przyjaciół. Zajęcia poprowadziła Anna Szablewska.
Magicznie w bibliotece
Bibliotekę odwiedziły 3-latki z Miejskiego Przedszkola nr 10 w Płocku. Ewelina Staniłko, za pomocą teatrzyku kamishibai, zaprezentowała przedszkolakom bajkę Beaty Gabrat Magiczna Gąsienica. Dzieci z zainteresowaniem obejrzały i wysłuchały opowieści o uroczej gąsienicy, która pewnego dnia spełnia swoje marzenia i zamienia się w kolorowego motyla. Następnie przedszkolaki wykleiły plasteliną i pokolorowały motylka. Później przyszła pora na zabawę na Magicznym Dywanie. Magdalena Kardynał zabrała dzieci na wiosenną łąkę, gdzie 3-latki miały możliwość poznania nazw kwiatów. Na zakończenie przedszkolaki bawiły się z sympatycznym krecikiem.
Zdrowo i owocowo
Marta Jaroszewska odwiedziła przedszkolaki w Miejskim Przedszkolu nr 14 w Płocku. Celem spotkania było rozwijanie zainteresowań czytelniczych, budzenie zainteresowania wartościową literaturą. Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały opowieści z książki „Przygody Jagody” Justyny Szlęzak. Polubiły główną bohaterkę Jagódkę, niezwykłą dziewczynkę, która opowiedziała o supermocach warzyw i owoców. Na zakończenie spotkania dzieci wykonały pracę plastyczną – jabłko.
Niesamowite książki w przedszkolu
Magdalena Kardynał odwiedziła grupę dzieci 4-letnich z Miejskiego Przedszkola nr 12. W ramach Dnia Książki dla Dzieci przedszkolaki oglądały i czytały niesamowite i niezwykłe książki. Poznały bohaterów książek: Książę w cukierni, Gryzak Książkopotworek oraz dowiedziały się Gdzie Mieszka Szczęście. Za pomocą tabletu mogły przeżyć przygody Axela z książki Niezwykłe Podróże Axela oraz ożywić pokolorowanych przez siebie bohaterów.
Mali programiści w bibliotece
Marta Jaroszewska w pracowni komputerowej poprowadziła zajęcia dla sześciolatków z Miejskiego Przedszkola nr 16 w Płocku. Podczas zajęć dzieci rozbudzały zainteresowanie technologią komputerową, ćwiczyły pamięć, wyrabiały spostrzegawczość, ćwiczyły koordynację ręki, oka, analizę i syntezę wzrokowo-słuchową wyrazów. Udzielanie prawidłowych odpowiedzi wszystkim sprawiło dużo radości. W drugiej części zajęć, które zorganizowała Anna Szablewska przedszkolaki uczyły się programować. Dzięki piosence A. Galicy „Grzeczne słówka” poznały zwroty grzecznościowe. Następnie pokolorowały Mandalę grzecznych słów wokół której zaprogramowały trasę ozobotów. Zajęcia kształtowały umiejętność logicznego myślenia, koordynację ruchową oraz rozwijały motorykę małą.
Zdrowo i kolorowo
Ewelina Staniłko odwiedziła grupę Jeżyki z Miejskiego Przedszkola z Oddziałami Integracyjnymi nr 3 w Płocku. Przedszkolaki wysłuchały opowiadania Magdaleny Grucy z serii Przygody Fenka. Moje zdrowie.Jem zdrowo!. Dzieci poznały sympatycznego liska i dowiedziały się, dlaczego nie wolno objadać się słodyczami oraz jakie mogą być tego konsekwencje. Następnie za pomocą węchu rozpoznawały i opisywały owoce. Na podsumowanie Jeżyki wykonały pracę plastyczną.
Przyroda wokół nas
Bociany w bibliotece? Oczywiście! Dzieci z grupy Krasnale z Miejskiego Przedszkola nr 16 odwiedziły naszą bibliotekę i spotkały wirtualne bociany oraz inne ptaki, które zamieszkują na polskich łąkach i w lasach.
Dzieci z zaciekawieniem rozwiązały przyrodniczy quiz na Magicznym Dywanie i wysłuchały opowiadania z książki „Filip i Bociany” Elżbiety Zubrzyckiej. Za pomocą tabletów i niezwykłych puzzli AR oglądały ptaki, zamieszkujące W Polsce, mogły także posłuchać ich pięknego śpiewu. Dopełnieniem zajęć była wyśmienita zabawa z krecikiem na Magicznym Dywanie.
Zajęcia poprowadziła Magdalena Kardynał.
O przyjaźni w bibliotece
Bibliotekę odwiedziły 4-latki z Miejskiego Przedszkola nr 11 w Płocku. Przedszkolaki wzięły udział w warsztatach czytelniczych „Piaskowe opowieści”. Dzięki pięknej i wartościowej książce autorstwa Leo Bormansa pt.„Przyjaźń” dzieci dowiedziały się, że przyjaciele dodają nam skrzydeł, uczą nas wzajemnej współpracy i szacunku. Wreszcie przyszedł czas na wyczekiwaną zabawę piaskiem kinetycznym w towarzystwie muzyki Vivaldiego „Cztery pory roku”.
O bibliotece i książkach słów kilka…
W poniedziałkowe przedpołudnie naszymi gośćmi były dzieci sześcioletnie z Miejskiego Przedszkola z Oddziałami Integracyjnymi nr 31 w Płocku. Spotkanie zaczęliśmy od zwiedzania biblioteki i odkrywania jej tajemnic. Następnie w czytelni dzieci poznały bajkę „Puchate i kolczaste” w formie teatrzyku kamishibai. Po uważnym wysłuchaniu bajki dzieci próbowały odpowiedzieć na pytanie, czym jest puchate, a czym kolczate? Na zakończenie zajęć każde z dzieci dostało od pani Marty Jaroszewskiej – pomponiki, które symbolizowały puchate: przyjaźń, życzliwość, miłe słowo. Prowadząca spotkanie poprosiła dzieci, aby koniecznie podzieliły się „puchatym” z najbliższymi.