Strona wykorzystuje pliki cookies do celów statystycznych. Niezablokowanie tych plików oznacza zgodę na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia użytkownika. Możliwe jest samodzielne zarządzanie plikami cookies poprzez zmianę ustawień przeglądarki internetowej
Strona Główna Strona Główna

Drugie spotkanie sieci współpracy i samokształcenia „Między nami bibliotekarzami”

21 października 2019 roku odbyło się drugie w tym roku szkolnym spotkanie sieci współpracy i samokształcenia „Między nami bibliotekarzami”. Po raz kolejny Biblioteka Pedagogiczna w Płocku gościła liczne grona nauczycieli bibliotekarzy.

Pierwszą część stanowiło szkolenie - „Strona internetowa i media społecznościowe elementem rzecznictwa w bibliotekach”, które poprowadził Michał Stańczak, specjalista ds. promocji w Bibliotece Pedagogicznej w Płocku. Wyjaśnił, co to jest rzecznictwo i jak można odnieść je do szkolnej biblioteki. Prowadzący zauważył, iż w dzisiejszych czasach ludzie komunikują się głównie za pomocą narzędzi TIK oraz różnego rodzaju portali, aplikacji (Facebook, Twitter, Istagram, You tube, Tik Tok, Snapchat itp.). Właśnie media społecznościowe mogą pomóc zrealizować co najmniej cztery cele rzecznicze biblioteki szkolnej:

1. Budować wspierający rzecznictwo wizerunek biblioteki.
2. Poinformować użytkowników i użytkowniczki, że biblioteka prowadzi rzecznictwo .
3. Zdobywać dowody na to, że biblioteka jest ważną instytucją dla czytelników.
4. Zdobywać sojuszników i sojuszniczki, i zapraszać do zaangażowania.

Drugą częścią spotkania było szkolenie „Blogowanie – pomysł na budowanie marki szkolnej biblioteki w Internecie”, które poprowadziła Tatiana Jastrzębska, nauczyciel bibliotekarz w Bibliotece Pedagogicznej w Płocku. Prowadząca pokazała gdzie i jak najłatwiej założyć bibliotecznego bloga, sprawdzić siłę hasła dostępu i jak długo czasu zajmie jego złamanie. Przedstawiła także istotne elementy bloga (cel, tytuł, komentarze) oraz jak krok po kroku budować jego społeczność i dodawać posty. Podsunęła również pomysły i inspiracje na tematykę, dając dobrą radę „Zanim zaczniesz pisać bloga, stwórz listę pomysłów na pierwszych 10 wpisów”. Omawiając grafikę, przypominała o prawie autorskim zdjęć umieszczonych w Internecie. Prowadząca podsunęła kilka stron z wolnymi zasobami, np. PublicDomainPictures.net czy też Lookkreatywni.

Nauczyciele bibliotekarze zrzeszeni w sieci „Między nami bibliotekarzami” otrzymali materiały informacyjno-bibliograficzne: nowości w Bibliotece Pedagogicznej oraz zestawienie „Literatura dla rodziców w wyborze za lata 2017-2019”.

koordynator sieci
„Między nami bibliotekarzami”
Anna Bakierzyńska

 

 

 

KATALOGI

 ODWIEDŹ NASPOLECAMY

 


 

GODZINY OTWARCIA

 

Płock
poniedziałek    wtorek
środa
czwartek
piątek
sobota
 
- 9.00-14.00
- 9.00-14.00
- 9.00-14.00
- 9.00-14.00
- 9.00-14.00
- nieczynne
 
Gostynin
poniedziałek
wtorek
środa
czwartek
piątek
sobota
 
 
- 9.00-14.00
- 9.00-14.00
- 9.00-14.00
- 9.00-14.00
- 9.00-14.00
- nieczynne
 
 

 

Copyright 2018 Biblioteka Pedagogiczna w Płocku. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.