Strona wykorzystuje pliki cookies do celów statystycznych. Niezablokowanie tych plików oznacza zgodę na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia użytkownika. Możliwe jest samodzielne zarządzanie plikami cookies poprzez zmianę ustawień przeglądarki internetowej
Strona Główna Strona Główna

Zakazane książki w gostynińskiej Filii

Tydzień Zakazanych Książek (Banned Books Week) to międzynarodowa, wywodząca się ze Stanów Zjednoczonych akcja, której celem jest propagowane wolności słowa i ukazywanie zagrożeń związanych z cenzurowaniem treści ze względów politycznych, światopoglądowych czy obyczajowych i religijnych. Jest organizowana od 1982 r. przezAmerykańskie Stowarzyszenie Bibliotekarzy  (American Library Association), które w ten sposób postanowiło odpowiedzieć na nagły wzrost liczby podejmowanych prób zakazywania książek w szkołach, księgarniach i bibliotekach. W Polsce święto to obchodzone jest od 2012 roku. Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem „Cenzura pozostawia nas w ciemności. Zostaw światło włączone”.

Podczas Tygodnia Zakazanych Książek - w tym roku od 22 do 28 września - gostynińska Filia Biblioteki Pedagogicznej już po raz kolejny przygotowała gazetkę okolicznościową oraz wystawę pozycji zakazanych, które znajdują się w zbiorach naszej biblioteki.  

Czytelnicy zainspirowani wystawką wypożyczali „zakazane” książki i mogli sami przekonać się, dlaczego przypięto im łatkę niepoprawności. To było przyczynkiem do zastanowienia się nad współczesną wolnością słowa, zasadnością cenzury i prawem dostępu do informacji. Zaprosiliśmy do biblioteki uczniów gostynińskich szkół ponadpodstawowych:  Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi, Gostynińskie Centrum Edukacyjne oraz Zespół Szkół im. Marii Curie-Skłodowskiej.

Młodzież obejrzała prezentowany zbiór posiadanych przez Filię książek zakazanych, a z prezentacji multimedialnej przedstawionej przez Bożenę Trojanowską poznała ciekawostki na temat wolności słowa, cenzury oraz Indeksu Ksiąg Zakazanych.  Poznała także losy tytułów, które znalazły się na indeksie ksiąg zakazanych. Zaskoczenie wzbudziła obecność na liście najświeższych pozycji, znanych również z ekranizacji filmowych jak i znajdujących się w wykazie lektur szkolnych.

Tydzień Zakazanych Książek to okazja do zainteresowania się ciekawymi przypadkami z historii literatury i zachęta do czytania książek problematycznych, kontrowersyjnych czy siejących zgorszenie.

Na czytelników, którzy w tych dniach wypożyczali zakazane książki czekała zakładka z zakazanymi treściami.

O książkach zakazanych można poczytać w pozycjach dostępnych w naszej  Filii w Gostyninie: „Krótka historia książek zakazanych: o ich prześladowaniach i potępieniach od starożytności do dziś” Wernera Fulda oraz „Knebel : cenzura w PRL-u” autorstwa Błażeja Torańskiego.

Bożena Trojanowska

 

KATALOGI

Nr konta do wpłat:
98 1020 1026 0000 1402 0232 3285


ODWIEDŹ NAS
 

GODZINY OTWARCIA

 

Płock
poniedziałek    wtorek
środa
czwartek
piątek
sobota
 
- nieczynne
- 9.00-18.00
- 9.00-18.00
- 9.00-18.00
- 9.00-18.00
- 9.00-15.00
 
Gostynin
poniedziałek
wtorek
środa
czwartek
piątek
sobota
 
 
- nieczynne
- 9.00-17.00
- 9.00-17.00
- 9.00-17.00
- 9.00-17.00
- 9.00-14.00
 
 

Copyright 2018 Biblioteka Pedagogiczna w Płocku. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.