Strona wykorzystuje pliki cookies do celów statystycznych. Niezablokowanie tych plików oznacza zgodę na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia użytkownika. Możliwe jest samodzielne zarządzanie plikami cookies poprzez zmianę ustawień przeglądarki internetowej
Strona Główna Strona Główna

Spotkanie sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy - 15.11.2021 r.

15 listopada 2021 roku odbyło się kolejne spotkanie sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy Między nami bibliotekarzami.

W pierwszej części Luiza Malanowska, nauczyciel bibliotekarz Zespołu Szkół Centrum Edukacji w Płocku, wprowadziła uczestników w ciekawy i intrygujący świat literackich symboli oraz przedstawiła oryginalne propozycje wykorzystania ich w edukacji. Na intelektualnej uczcie, podczas której, pod kątem symboli, były analizowane wiersze: Georga Herberta Równowaga (I) i Wacława Potockiego Niechaj śpi pijany, omówiono symbolikę żywota, snu oraz śmierci. Uczniów szkoły podstawowej prowadząca zachęciła do wędrówki w świat symboli proponując Małego Księcia Antoine'a de Saint-Exupéry'ego. Nauczyciele wcielili się w role bohaterów, a następnie odegrali scenki dramowe, biorąc pod uwagę symbolikę postaci, np. bankier zwracał uwagę tylko na zyski i pieniądze. Dla uczniów szkół ponadpodstawowych materiałem na analizę symboli stał się wiersz Sen Mikołaja Sępa Szarzyńskiego.

Drugą część spotkania poprowadził Michał Stańczak, specjalista do spraw promocji Biblioteki Pedagogicznej w Płocku. Na początku prezentacji Projektowanie grafik na potrzeby wydarzeń kulturalnych w bibliotece omówił w czym przejawia się piękno, wspomniał o ciągu Fibonacciego (złotej proporcji), która występuje powszechnie w otaczającej nas przyrodzie i na której opierały się takie dzieła jak: Człowiek witruwiański, Mona Lisa Leonarda da Vinci czy ateński akropol. Prowadzący wspomniał o ciekawostce, iż obraz Wielka fala w Kanagawie, autorstwa Katsushika Hokusai, jest także namalowany zgodnie z zasadą złotego podziału, a jedna z pierwszych odbitek dzieła znajduje się w Muzeum Mazowieckim w Płocku (Spichlerzu). Zwrócił uwagę, że współczesne media społecznościowe zastąpiły książki i stały się podstawowym środkiem komunikacji uczniów. Wyzwaniem dla nauczycieli jest umiejętne wykorzystanie współczesnej technologii do dotarcia do odbiorców. Powołując się na badania, które stwierdzają, że 90% informacji przyjmujemy poprzez wzrok, to media społecznościowe, posługując się w dużej mierze obrazami, idealnie wpisały się w naszą percepcję. W dalszej części prelekcji Michał Stańczak zaprezentował podstawy konstruowania grafiki. Mówił o rodzajach i wykorzystaniu fontów, wpływie kolorów, pokierował jakiej i do czego używać grafiki wektorowej lub rastrowej. Na zakończenie zaprezentował graficzne trendy w 2021 roku. Wiedzę tę nauczyciele będą mogli wykorzystać w codziennej swojej pracy, np. do samodzielnego projektowania plakatów reklamujących nowości książkowe, spotkania autorskie, życzenia.

 

Anna Bakierzyńska
koordynator sieci współpracy i samokształcenia
Między nami bibliotekarzami

 

KATALOGI

Nr konta do wpłat:
98 1020 1026 0000 1402 0232 3285


ODWIEDŹ NAS
 

GODZINY OTWARCIA

 

Płock
poniedziałek    wtorek
środa
czwartek
piątek
sobota
 
- nieczynne
- 9.00-18.00
- 9.00-18.00
- 9.00-18.00
- 9.00-18.00
- 9.00-15.00
 
Gostynin
poniedziałek
wtorek
środa
czwartek
piątek
sobota
 
 
- nieczynne
- 9.00-17.00
- 9.00-17.00
- 9.00-17.00
- 9.00-17.00
- 9.00-14.00
 
 

Copyright 2018 Biblioteka Pedagogiczna w Płocku. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.