Strona wykorzystuje pliki cookies do celów statystycznych. Niezablokowanie tych plików oznacza zgodę na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia użytkownika. Możliwe jest samodzielne zarządzanie plikami cookies poprzez zmianę ustawień przeglądarki internetowej
Strona Główna Strona Główna

Spotkanie sieci „Między nami bibliotekarzami” - 20 września 2021 r.

20 września 2021 roku odbyło się pierwsze w roku szkolnym spotkanie sieci współpracy i samokształcenia „Między nami bibliotekarzami”. Nauczycieli bibliotekarzy przywitała dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Płocku – Agnieszka Olczyk.
Następnie szkolenie rozwijające umiejętności technologiczno-informacyjne, poprowadziła Tatiana Jastrzębska, nauczyciel bibliotekarz Biblioteki Pedagogicznej w Płocku. Przedstawiła ogromną bazę darmowych narzędzi ułatwiających codzienną pracę nauczyciela bibliotekarza. Zaprezentowała m.in. narzędzia do przeprowadzania ankiet, wystaw online, generatorów kodów QR czy edycji obrazów. Ciekawymi aplikacjami okazały się POLONA/TYPO, czy też generator biletów i edytor zdjęć online. W ramach poszerzenia wiedzy prowadząca zaprezentowała Internetową Czytelnię Ibuk Libra. Pani Tatiana przypomniała również o wolnych licencjach w aspekcie przestrzegania praw autorskich.

W drugiej części odbył się warsztat „Zakodowana sztuka” poprowdzony przez Annę Bakierzyńską, nauczyciela bibliotekarza Biblioteki Pedagogicznej w Płocku. Głównym jego celem było ukazanie, że sztuka (muzyka, architektura) są zakodowane - mają rytmicznie powtarzające się elementy, tak jak w tańcu „Letka Jenka”. Na jego przykładzie nauczyciele bibliotekarze zakodowali taniec „Kaczuszki”, a następnie z pomocą tańca „Bubble – sort” zapoznali się z systemem rosnącego ustawiania liczb. Była to taneczna wizualizacja komputerowego sortowania. Uczestnicy nauczanie kodowania przećwiczyli doświadczalnie za pomocą edukacyjnych klocków PUS (pomyśl-ułóż-sprawdź). Warsztat nauczania kodowania poszerzyli poprzez zapoznanie się z aplikacją do samodzielnego generowania kodów QR, a także internetowych gier i zabaw zawierających elementy kodowania. Dodatkowo pani Anna zaprezentowała w wyszukiwarce Integro księgozbiór Biblioteki Pedagogicznej w Płocku dotyczący programowania oraz zarekomendowała konkretne książki tematyczne, np. „Scratch bez tajemnic: programowanie gier od podstaw”.
Uzupełnieniem warsztatów były materiały dydaktyczne w papierowej i cyfrowej formie.

Nauczyciele uczestnicząc w powyższych szkoleniach wpisali się w jeden z podstawowych kierunków realizacji polityki oświatowej państwa Wdrażanie Zintegrowanej Strategii Umiejętności – rozwój umiejętności zawodowych w edukacji formalnej i pozaformalnej, w tym uczeniu się dorosłych.

 

Anna Bakierzyńska
koordynator sieci
"Między nami bibliotekarzami"

 

KATALOGI

Nr konta do wpłat:
98 1020 1026 0000 1402 0232 3285


ODWIEDŹ NAS
 

GODZINY OTWARCIA

 

Płock
poniedziałek    wtorek
środa
czwartek
piątek
sobota
 
- nieczynne
- 9.00-18.00
- 9.00-18.00
- 9.00-18.00
- 9.00-18.00
- 9.00-15.00
 
Gostynin
poniedziałek
wtorek
środa
czwartek
piątek
sobota
 
 
- nieczynne
- 9.00-17.00
- 9.00-17.00
- 9.00-17.00
- 9.00-17.00
- 9.00-14.00
 
 

Copyright 2018 Biblioteka Pedagogiczna w Płocku. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.