Strona wykorzystuje pliki cookies do celów statystycznych. Niezablokowanie tych plików oznacza zgodę na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia użytkownika. Możliwe jest samodzielne zarządzanie plikami cookies poprzez zmianę ustawień przeglądarki internetowej
Strona Główna Strona Główna

Historyczne spotkanie z Niepokorną Wandą Gołębiewską

W poniedziałek, 22 lutego 2016 roku, odbyło się spotkanie poświęcone literaturze skierowane do nauczycieli, które zorganizowali wspólnie Biblioteka Pedagogiczna w Płocku oraz Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli Wydział w Płocku.

Pierwszą część spotkania stanowiła prelekcja pt. „Lektura (nie)obowiązkowa. Szkolne spotkania z książką.”, którą prowadziła Pani Anna Krusiewicz, nauczyciel konsultant Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w zakresie języka polskiego, historii i wos. W swoim wystąpieniu zwróciła uwagę na zmieniające się kulturowe nawyki czytelnicze oraz na źródła tego procesu. Podpowiadała zgromadzonym na sali nauczycielom, jak budować społeczność czytających; przekonywała do traktowania szkolnej lektury jako punktu wyjścia do wspólnego odkrywania niezwykłości świata.

Druga część to spotkanie z Panem Leszkiem Skierskim autorem książki „Niepokorna” oraz jej bohaterką,  poetką – Panią Wandą Gołębiewską. Zgromadzeni nauczyciele mieli niezwykłą okazję przeżyć sentymentalną podróż do czasów młodości Pani Wandy, poznać tytuły książek, które zadecydowały o jej wyborach życiowych oraz inspirowały jako poetkę. Niezwykle ciekawe były opowieści o Płocku z dawnych lat. Nikt z zebranych nie wiedział, że przysmakiem były kiedyś kostki cukru z makiem, które Pani Wanda razem z siostrą kupowały w budce z piwem na ulicy Tumskiej. Na pewno inspirujące były też jej wspomnienia o nauczycielskiej pracy, jak choćby historia pisania z uczniami listów do Czesława Miłosza.

Spotkaniu towarzyszyła wystawa poświęcona Pani Wandzie Gołębiewskiej i jej twórczości. Integralną częścią wystawy są akwarele Tadeusza Budka (1917-1943), nauczyciela, wujka Wandy Gołębiewskiej, który zginął w Oświęcimiu. Akwarele pochodzą z lat 30-tych XX wieku i stanowią cenną pamiątkę rodzinną. Specjalnie na tę wystawę przybyli członkowie rodziny Budków. Jak powiedziała Pani Wanda, był to historyczny moment, gdyż akwarele pierwszy raz zostały pokazane publicznie. Wystawę można oglądać w Bibliotece Pedagogicznej w Płocku do końca marca.

 

Agnieszka Olczyk-Twardy

 

 

KATALOGI

Nr konta do wpłat:
98 1020 1026 0000 1402 0232 3285


ODWIEDŹ NAS
 

GODZINY OTWARCIA

 

Płock
poniedziałek    wtorek
środa
czwartek
piątek
sobota
 
- nieczynne
- 9.00-18.00
- 9.00-18.00
- 9.00-18.00
- 9.00-18.00
- 9.00-15.00
 
Gostynin
poniedziałek
wtorek
środa
czwartek
piątek
sobota
 
 
- nieczynne
- 9.00-17.00
- 9.00-17.00
- 9.00-17.00
- 9.00-17.00
- 9.00-14.00
 
 

Copyright 2018 Biblioteka Pedagogiczna w Płocku. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.