Strona wykorzystuje pliki cookies do celów statystycznych. Niezablokowanie tych plików oznacza zgodę na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia użytkownika. Możliwe jest samodzielne zarządzanie plikami cookies poprzez zmianę ustawień przeglądarki internetowej
Strona Główna Strona Główna

Życie codzienne w PRL-u

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wyjątkowej wystawy prezentującej kolekcję przedmiotów codziennego użytku, pamiątek rodzinnych oraz ciekawych książek podejmujących temat tej epoki. Dzięki niej możemy poznać swoisty obraz historii życia codziennego Polek i Polaków lat 50, 60, 70 i 80-ych.

Wystawę otwiera kącik kuchenny, gdzie przeszłość i wspomnienia ożywają wraz z zapachem starych mebli i naczyń. Na szczególną uwagę zasługują fotografie przedstawiające żyjących w tych czasach ludzi oraz róże sytuacje, jak na przykład stanie w kolejkach za produktami codziennej potrzeby. Papier toaletowy, towar deficytowy w PRL-u, jest prezentowany na naszej wystawie obok butelek po occie czy winie.

Zwiedzanie nagromadzonej kolekcji rozpoczynamy od gabloty wypełnionej medalami. Stare elementarze, legitymacje szkolne i unikatowy piórnik chiński na magnes wzruszą niejednego  zwiedzającego, który w tych czasach uczył się w szkole podstawowej.

W kolejnych gablotach zobaczyć można PRL-owskie hity wzornictwa: kryształy, kolorowe szkło czy fajans.  To przykłady ponadczasowej mody, która powraca obecnie do naszych domów. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, jakie bogactwo pozostawi w spadku dziadkowie.

Nie jest prawdą, że ulice w tamtych czasach były szare i nudne. Piękne i kolorowe  fasony nosiły najpiękniejsze kobiety - Polki, o których śpiewał Andrzej Rosiewicz „I chyba w całym świecie piękniejszych nie znajdziecie”.

Polacy spędzali czas wolny w gronie rodzinnym, na kanapie w towarzystwie radia, które dumie wzbogaca naszą kolekcję. Pamiątki z PRL znaczki monety, zabawki to przedmioty, które potrafią dziś kosztować fortunę tym bardziej, zachęcamy do zwiedzania naszej kolekcji.

Chcąc przenieść się do czasów Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej i poczuć jej klimat, koniecznie należy obejrzeć propagandowe plakaty PRL. Kierowane były do różnych grup społecznych i zawodowych. Obecnie zwiedzający z pewnością skrytykują, a niektórzy uśmiechną się na widok haseł i grafik z tamtej epoki.

W ostatniej gablocie znajdziecie kartki  na cukier, które wprowadził rząd Piotra Jaroszewicza, w 1976 roku. My dajemy możliwość obejrzenia  kartek, w których posiadanie  weszliśmy dzięki  prywatnemu  kolekcjonerowi. Warto pokazać je naszym dzieciom, które w obecnych czasach nie znają reglamentacji  żywności i  nie czekają z utęsknieniem na kawałek czekolady.

Wystawa prezentowana będzie do końca czerwca 2023 roku.

KATALOGI

Nr konta do wpłat:
98 1020 1026 0000 1402 0232 3285


ODWIEDŹ NAS
 

GODZINY OTWARCIA

 

Płock
poniedziałek    wtorek
środa
czwartek
piątek
sobota
 
- nieczynne
- 9.00-18.00
- 9.00-18.00
- 9.00-18.00
- 9.00-18.00
- 9.00-15.00
 
Gostynin
poniedziałek
wtorek
środa
czwartek
piątek
sobota
 
 
- nieczynne
- 9.00-17.00
- 9.00-17.00
- 9.00-17.00
- 9.00-17.00
- 9.00-14.00
 
 

Copyright 2018 Biblioteka Pedagogiczna w Płocku. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.