Strona wykorzystuje pliki cookies do celów statystycznych. Niezablokowanie tych plików oznacza zgodę na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia użytkownika. Możliwe jest samodzielne zarządzanie plikami cookies poprzez zmianę ustawień przeglądarki internetowej
Strona Główna Strona Główna

Wystawa „Ignacy Łukasiewicz – pionier przemysłu naftowego”

Zapraszamy do zwiedzenia wystawy Ignacy Łukasiewicz – pionier przemysłu naftowego. Na ekspozycji prezentujemy życie i działalność wybitnego polskiego wynalazcy Ignacego Łukasiewicza. Wśród zgromadzonych materiałów znalazły się również książki ze zbiorów Biblioteki Pedagogicznej dotyczące początków przemysłu naftowego, a także powstania pierwszej lampy naftowej.

Ekspozycja łączy przeszłość z nowoczesnością. Lampy naftowe, jakich używano od początków XIX wieku, przenoszą nas w świat i realia, w których żył i działał Ignacy Łukasiewicz. Natomiast kadry filmowe przedstawiające sceny z filmu „Ignacy Łukasiewicz nafciarz romantyk”, udostępnione dzięki Telewizji Obiektyw, w nowoczesny sposób przybliżają postać prekursora wykorzystania produktów ropopochodnych.

Oglądając wystawę uświadamiamy sobie, jak wielkie znaczenie miało odkrycie lampy naftowej. Doznanie to potęguje przedstawiona na wystawie historia oświetlenia, która ukazuje, jak dawnej rozniecano ogień czy rozświetlano pomieszczenia.

Na wystawie nie mogło zabraknąć informacji o pierwszej kopalni ropy naftowej. Ignacy Łukasiewicz jako pionier przemysłu naftowego założył najstarszą na świecie kopalnię w Bóbrce, która funkcjonuje do dziś. Obecnie na jej terenie mieści się Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza. Ilustracje znajdujące się na ekspozycji upamiętniają postać założyciela, pokazują pierwsze szyby naftowe, a tym samym zachęcają do odbycia podróży w czasie i odwiedzenia muzeum.

Natomiast my zachęcamy do obejrzenia wystawy udostępnionej w holu naszej siedziby przy ul. Gałczyńskiego 26. Wystawa będzie dla Was dostępna do końca marca bieżącego roku.

Scenariusz wystawy (plik w formacie PDF)

KATALOGI

Nr konta do wpłat:
98 1020 1026 0000 1402 0232 3285


ODWIEDŹ NAS
 

GODZINY OTWARCIA

 

Płock
poniedziałek    wtorek
środa
czwartek
piątek
sobota
 
- nieczynne
- 9.00-18.00
- 9.00-18.00
- 9.00-18.00
- 9.00-18.00
- 9.00-15.00
 
Gostynin
poniedziałek
wtorek
środa
czwartek
piątek
sobota
 
 
- nieczynne
- 9.00-17.00
- 9.00-17.00
- 9.00-17.00
- 9.00-17.00
- 9.00-14.00
 
 

Copyright 2018 Biblioteka Pedagogiczna w Płocku. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.