Strona wykorzystuje pliki cookies do celów statystycznych. Niezablokowanie tych plików oznacza zgodę na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia użytkownika. Możliwe jest samodzielne zarządzanie plikami cookies poprzez zmianę ustawień przeglądarki internetowej
Strona Główna Strona Główna
Katalog OPAC online
Real time web analytics, Heat map tracking

Mazowia. Serce polski

TYDZIEŃ ZAKAZANYCH KSIĄŻEK

W dniach 24-30 września 2017 roku obchodzimy Tydzień Zakazanych Książek. Jest to akcja, która ma zainteresować czytelników problematyką wolności słowa i uświadomić im, że w historii było bardzo wiele sytuacji, w których wolności tej brakowało. Dostęp do książek, informacji i wiedzy zawsze był ograniczany z różnych powodów, w różny sposób i przez różne czynniki. Celem akcji jest przypomnienie historycznych przyczyn stosowania cenzury oraz zwrócenie uwagi na fakt, że proceder ten, w mniejszym lub większym stopniu, na całym świecie trwa do dziś. Książki dawniej zakazane są teraz niejednokrotnie w kanonie lektur. Tydzień Zakazanych Książek to nie tylko akcja uświadamiająca, ale okazja do zainteresowania ciekawymi przypadkami z historii literatury, zachęcenia do czytania książek, którym przypięto łatkę niepoprawności polityczne czy obyczajowej.

Filia w Gostyninie włącza się po raz czwarty w obchody Tygodnia Zakazanych Książek. Zachęcamy do obejrzenia przygotowanej gazetki okolicznościowej oraz ekspozycji książek, które w dziejach ludzkości z różnych powodów zostały zakazane i objęte cenzurą.
O książkach zakazanych można również poczytać w jednej z naszych pozycji książkowych: „Krótka historia książek zakazanych: o ich prześladowaniach i potępieniach od starożytności do dziś” autorstwa Wernera Fuld. Książkę można wypożyczyć w Filii w Gostyninie oraz w siedzibie głównej w Płocku.

 

Bożena Trojanowska

 

 

 

Copyright © 2018 Biblioteka Pedagogiczna w Płocku. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.
Odsłon artykułów:
634448

Naszą witrynę przegląda teraz 20 gości.