Strona wykorzystuje pliki cookies do celów statystycznych. Niezablokowanie tych plików oznacza zgodę na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia użytkownika. Możliwe jest samodzielne zarządzanie plikami cookies poprzez zmianę ustawień przeglądarki internetowej
Strona Główna Strona Główna
Katalog OPAC online
Real time web analytics, Heat map tracking

Mazowia. Serce polski

Urodziny Henryka Sienkiewicza – Biesiada na Zamku Gostyńskim

Organizatorzy „Wieczorków u Pana Henryka”: Miejska Biblioteka Publiczna w Gostyninie, gostynińska Filia Biblioteki Pedagogicznej w Płocku, Gminne Centrum Kultury i Tradycji Wsi Gminy Gostynin w Białem oraz Miejskie Centrum Kultury w Gostyninie przygotowali 7 maja 2016 roku Biesiadę na Zamku Gostynińskim, która odbyła się z okazji przypadającej 170. rocznicy urodzin Henryka Sienkiewicza.

Tym razem publiczność wysłuchała fragmentów powieści „Ogniem i mieczem”, które czytali: gość specjalny – aktor filmowy i teatralny – Piotr Cyrwus, Burmistrz Miasta Gostynina Paweł Kalinowski, Wójt Gminy Gostynin Edmund Zieliński, Dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Płocku Agnieszka Olczyk-Twardy, Wicedyrektor Zespołu Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie Jolanta Syska, Prezes Agencji Rozwoju i Promocji Zamek Gostynin Sp. z o.o. Aleksandra Balcerzak,  zaproszeni mieszkańcy  oraz młodzież z Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki i Zespołu Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gostyninie.

Kolejnym punktem programu była jednoaktówka "Zagłoba swatem" wystawiona przez uczniów z Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Białotarsku.  Następnie zostały wręczone nagrody laureatom konkursów: plastycznego – skierowanego do uczniów szkół podstawowych i gimnazjów pt. "Wizytówki Sienkiewiczowskich bohaterów" oraz literackiego – dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych i dorosłych mieszkańców Gostynina
i okolic pt. "Złote myśli Henryka Sienkiewicza".

Pod Zamkiem, przy jeziorze odbył się pojedynek Wołodyjowskiego z Bohunem w wykonaniu członków grupy rekonstrukcyjnej z Płocka. Na dziedzińcu zamkowym uczestnicy Biesiady mieli okazję spróbować potraw kuchni staropolskiej.

Biesiada na Zamku Gostynińskim zamknęła cykl spotkań literackich pod nazwą „Wieczorki u Pana Henryka”, które odbywały się od stycznia do kwietnia.

Bożena Trojanowska

 

 

Copyright © 2018 Biblioteka Pedagogiczna w Płocku. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.
Odsłon artykułów:
644508

Naszą witrynę przegląda teraz 20 gości.