Strona wykorzystuje pliki cookies do celów statystycznych. Niezablokowanie tych plików oznacza zgodę na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia użytkownika. Możliwe jest samodzielne zarządzanie plikami cookies poprzez zmianę ustawień przeglądarki internetowej
Strona Główna Strona Główna
Katalog OPAC online
Real time web analytics, Heat map tracking

Mazowia. Serce polski

SIEĆ WSPÓŁPRACY I SAMOKSZTAŁCENIA ROZPOCZĘŁA CZWARTY ROK PRACY

18 września odbyło się pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie nauczycieli bibliotekarzy w ramach sieci współpracy i samokształcenia „Między nami bibliotekarzami”. Składało się ono z dwóch części.

Pierwszą część stanowiło spotkanie autorskie z Panem Janem Henrykiem Walusiem z Polskiego Towarzystwa Archeologicznego i Numizmatycznego Oddział Płock. W trakcie spotkania prelegent opowiadał o swoich zainteresowaniach historycznych i kolekcjonerskich. Z wykształcenia inżynier, od lat zajmuje się historią regionalną, numizmatyką, historią wojskowości. Publikuje m.in. w czasopismach: „Notatki Płockie”, „Nasze Korzenie”, „Rocznik Muzeum Mazowieckiego w Płocku”, „Dziennik Płocki”. Autor zaprezentował swoje książki dotyczące obecności wojsk rosyjskich w Płocku i okolicach w XIX i początkach XX wieku: „3 pułk strzelców w Gostyninie i Płocku” i „21 Muromski Pułk Piechoty. Historia i płockie ślady”.

W drugiej części spotkania odbyło się szkolenie „Academica – cyfrowa wypożyczalnia międzybiblioteczna książek i czasopism naukowych”, które poprowadzili Pan Karol Baniak i Pan Iwo Hryniewicz z Biblioteki Narodowej w Warszawie. Prowadzący na przykładach dotyczących Płocka fachowo i ciekawie zaprezentowali możliwości cyfrowej wypożyczalni. Uczestnicy zaś, mając do dyspozycji komputery, wyszukali w jej zasobach informacje przydatne do zajęć dydaktycznych.

Pani Justyna Latarska – uczestniczka Sieci i pracownik naszej Biblioteki – rozdała bibliotekarzom przygotowaną przez siebie listę zawierającą wykaz świąt związanych z biblioteką i z czytelnictwem. Natomiast Pani Monika Cejmer wręczyła nauczycielom listę obchodów i rocznic przypadających w roku szkolnym 2017/2018, co niewątpliwie ułatwi bibliotekarzom planowanie działań w tym zakresie. Ponadto uczestnicy otrzymali bogaty pakiet materiałów od Wydawnictwa Literatura.

Wśród uczestników sieci została przeprowadzona ankieta dotyczącą zagadnień, które powinny być omawiane w nowym roku szkolnym; jej wyniki pomogą nam zaplanować kolejne spotkania Sieci współpracy i samokształcenia zgodnie z potrzebami nauczycieli bibliotekarzy.

 

Anna Bakierzyńska (Koordynator Sieci)

Małgorzata Wierzbicka

  

 

Copyright © 2018 Biblioteka Pedagogiczna w Płocku. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.
Odsłon artykułów:
634453

Naszą witrynę przegląda teraz 24 gości.