Strona wykorzystuje pliki cookies do celów statystycznych. Niezablokowanie tych plików oznacza zgodę na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia użytkownika. Możliwe jest samodzielne zarządzanie plikami cookies poprzez zmianę ustawień przeglądarki internetowej
Strona Główna Strona Główna
Katalog OPAC online
Real time web analytics, Heat map tracking

Mazowia. Serce polski

WARSZTATY CZYTELNICZE

25 października i 7 listopada 2016 roku, we współpracy z Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli Wydział w Płocku, Biblioteka Pedagogiczna zorganizowała cieszące się dużą popularnością warsztaty metodyczne dla nauczycieli wychowania przedszkolnego, edukacji wczesnoszkolnej,  polonistów oraz bibliotekarzy. Celem warsztatów było zaprezentowanie dobrych praktyk w zakresie promocji czytelnictwa.

Anna Krusiewicz, konsultant MSCDN omówiła kompetencje czytelnicze oraz metody dialogu w pracy z tekstem literackim. Spore zainteresowanie wzbudziły pytania postawione przez prelegentkę dotyczące krótkiego tekstu o tajemniczym tytule DŻABBERSMOK.

Z kolei Marta Jaroszewska, nauczyciel-bibliotekarz z BP, opowiedziała o  projekcie edukacyjnym „Baw się czytaniem – czytaj z Lego!”. Następnie poprosiła uczestników spotkania o dokonanie analizy  i interpretacji tekstu legendy „O wawelskim smoku, królu Kraku i Szewcu Skubie” pochodzącej z książki „Legendy i podania polskie” Mariana Orłonia i Jana Tyszkiewicza.  Każda z grup po wylosowaniu fragmentu legendy miała przedstawić treść za pomocą konstrukcji z klocków Lego. Pracujące zespoły  nie porozumiewały się ze sobą, nie opowiadały, co budują. Po skończonej pracy zadaniem każdej grupy było rozpoznanie w powstałych budowlach elementów charakterystycznych dla danego fragmentu  legendy. Praca z utworem literackim w połączeniu z ponadczasowymi klockami Lego okazała się super zabawą, sprawiła wszystkim wielką radość.

Szkolenie wzbudziło duże zainteresowanie nauczycieli zarówno prezentowanymi treściami, jak i metodą klockową – kreatywnym pomysłem na promocję czytelnictwa.  

 

Marta Jaroszewska

 
Copyright © 2018 Biblioteka Pedagogiczna w Płocku. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.
Odsłon artykułów:
644356

Naszą witrynę przegląda teraz 41 gości.