Strona wykorzystuje pliki cookies do celów statystycznych. Niezablokowanie tych plików oznacza zgodę na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia użytkownika. Możliwe jest samodzielne zarządzanie plikami cookies poprzez zmianę ustawień przeglądarki internetowej
Strona Główna Strona Główna
Katalog OPAC online
Real time web analytics, Heat map tracking

Mazowia. Serce polski

JAK TO ZE CHRZTEM POLSKI BYŁO? – TAJEMNICĘ ODKRYŁY PRZEDSZKOLAKI

Kim byli Mieszko I i Dobrawa? Kiedy i po co odbył się chrzest Polski? Te pytania intrygowały przedszkolaków z Miejskiego Przedszkola nr 14 w Płocku, a po odpowiedź przybyły do Biblioteki Pedagogicznej.

Z opowiadania „A to ci historia” Kazimierza Szymeczko dowiedziały się, że Mieszko I połączył ze sobą pleniona Polan i Wiślan, i że był pierwszym władcą powstałego w ten sposób państwa – Polski. Przedszkolaki usłyszały także, iż książę pojął za żonę czeską księżniczkę Dobrawę. Jednocześnie przyjął chrzest z rąk czeskiego biskupa i w ten sposób uniezależnił się od niemieckich wpływów. Następnie dzieci poznały symbole narodowe: flagę, odśpiewały „Mazurka Dąbrowskiego” oraz pokolorowały Orła Białego. Dowiedziały się również, kto to jest patriota.

Wiedzę na temat chrztu Polski poszerzył Andrzej Stawicki - z wykształcenia historyk. Pokazał najbardziej prawdopodobne miejsce tego wielkiego wydarzenia oraz wizerunki Mieszka I i Dobrawy autorstwa Jana Matejki.

Mamy nadzieję, iż zaspokoiliśmy ciekowość małych pasjonatów historii. Zapraszamy ponownie do Biblioteki na inne zajęcia z naszej oferty!

Anna Bakierzyńska

Andrzej Stawicki

 

 

 

Copyright © 2018 Biblioteka Pedagogiczna w Płocku. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.
Odsłon artykułów:
644511

Naszą witrynę przegląda teraz 23 gości.