Strona wykorzystuje pliki cookies do celów statystycznych. Niezablokowanie tych plików oznacza zgodę na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia użytkownika. Możliwe jest samodzielne zarządzanie plikami cookies poprzez zmianę ustawień przeglądarki internetowej
Strona Główna Strona Główna
Katalog OPAC online
Real time web analytics, Heat map tracking

Mazowia. Serce polski

Podsumowanie rocznej pracy sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy „Między nami bibliotekarzami”

6 czerwca 2016 roku miało miejsce ostatnie w mijającym roku szkolnym spotkanie sieci współpracy i samokształcenia „Między nami bibliotekarzami”, które odbyło się w naszej gostynińskiej Filii. Przywitała nas Kierownik Filii Biblioteki Pedagogicznej w Gostyninie – Pani Bożena Trojanowska, która słowem wstępu opowiedziała o działaniach placówki promujących czytelnictwo we współpracy z lokalnymi instytucjami, na przykład „Wieczorki u Pana Henryka”. Następnie koleżanka Monika Górska – hobbystka fotografii – podzieliła się swoją wiedzą o aparatach fotograficznych, obiektywach oraz o sztuce fotografii. Nie każdy znał zasadę trójpodziału w kadrze, czy też zasadę „nie ucinaj kończyn”. Informacje te na pewno przydadzą się do lepszego dokumentowania bibliotecznych przedsięwzięć.

Posiłkując się prezentacją multimedialną „Biblioteka – miejsce promowania czytelnictwa”, wspólnie omówiliśmy nowe, innowacyjne sposoby zachęcania do czytania, np. sleeveface czy też wiszące książki. Koordynator sieci Anna Bakierzyńska zachęciła do udziału w puzzlach literackich; był to przykład zastosowania pedagogiki zabawy na zajęciach dydaktycznych w bibliotece.

Na koniec spotkania uczestnicy wypełnili podsumowującą ankietę, która dotyczyła rocznej pracy sieci . Wynika z niej, iż wszyscy sieciowcy są zadowoleni z uczestnictwa sieci oraz chcą uczestniczyć w niej w kolejnym roku szkolnym. Nauczyciele bibliotekarze stwierdzili także, że dzięki tym spotkaniom otrzymali nowe pomysły do własnej pracy, zaszła wymiana doświadczeń oraz nastąpił ich rozwój osobisty i poszerzyli wiedzę o wykorzystywanych sprzętach i programach w pracy nauczyciela bibliotekarza. Wartością dodaną działalności sieci jest możliwość poznania „kolegów po fachu” z innych szkół oraz nawiązania z nimi współpracy. Bibliotekarze zaproponowali także tematy kolejnych spotkań, np. wystąpienia publiczne, wykorzystywania nowych technologii informacyjno-komunikacyjnych, a także poprosili o więcej wycieczek do zamiejscowych bibliotek w celu poznania ich organizacji i specyfiki pracy.

I tak oto minął kolejny rok działalności sieci współpracy i samokształcenia „Między nami bibliotekarzami”. Dowodem na to są nie tylko otrzymane zaświadczenia, ale przede wszystkim wspomnienia, nowe znajomości i wymiana dobrych praktyk wśród uczestników.

A tymczasem wszystkim sieciowcom życzymy spokojnego przepłynięcia przez ocean wakacyjnych przygód, aby na jesieni ponownie móc „zarzucić sieć” i spotkać się w tak miłym gronie…

 

Anna Bakierzyńska
Koordynator sieci „Między nami bibliotekarzami”Copyright © 2018 Biblioteka Pedagogiczna w Płocku. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.
Odsłon artykułów:
644361

Naszą witrynę przegląda teraz 47 gości.