Strona wykorzystuje pliki cookies do celów statystycznych. Niezablokowanie tych plików oznacza zgodę na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia użytkownika. Możliwe jest samodzielne zarządzanie plikami cookies poprzez zmianę ustawień przeglądarki internetowej
Strona Główna Strona Główna
Katalog OPAC online
Real time web analytics, Heat map tracking

Mazowia. Serce polski

Wyjazd edukacyjny nauczycieli bibliotekarzy

          7 kwietnia 2014 r. grupa nauczycieli bibliotekarzy z różnych typów szkół i placówek oświatowych w Płocku, Gostyninie, Staroźrebach i Nowej Górze poznawała działalność innych bibliotek.

Tym razem propozycja wyjazdu edukacyjnego objęła Bibliotekę Narodową i sochaczewską Filię Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Warszawie. Była też niespodzianka – wizyta w Liceum i Gimnazjum Sióstr Niepokalanek w Szymanowie!

Celem wyjazdu było poznanie bibliotek innego typu, ich zbiorów, wyposażenia, zasad korzystania, metod i form pracy i oczywiście integracja środowiska nauczycieli bibliotekarzy.

Większość uczestniczek wycieczki pierwszy raz przekroczyła progi Biblioteki Narodowej. Profesjonalnie i zarazem ciepło, ciekawą opowieść o historii i współczesności Biblioteki opowiedziała Pani Ewa Bogusz z Zakładu Informacji Naukowej. Było nam szczególnie miło, gdy podając przykłady działań konserwatorskich odwołała się do materiałów związanych z Płockiem.

Po Bibliotece Narodowej miała miejsce zaplanowana wizyta w Bibliotece Pedagogicznej w Sochaczewie, ale z pewnym opóźnieniem.

Otóż nieoczekiwanie dla uczestniczek (nie dla organizatora!), kilkanaście kilometrów przed Sochaczewem autokar skręcił w kierunku Szymanowa. Niespodzianką okazała się wizyta w Sanktuarium N.M.P Jazłowieckiej oraz w Liceum i Gimnazjum Sióstr Niepokalanek i oczywiście wizyta w bibliotece szkolnej. Z bibliotekarką –siostrą Deodatą – szybko został nawiązany fachowy kontakt. Należy zaznaczyć, że ww. szkoły kształcą i wychowują tylko dziewczęta. Wizyta w Sanktuarium przyniosła indywidualne przeżycia, które trudno nazwać słowami.

Po dotarciu do Sochaczewa kierująca Biblioteką Pedagogiczną Pani Elżbieta Szczypińska w zajmujący sposób przedstawiła idee i efekty konkursu „Wydajemy własną książkę” czy „Tę książkę warto przeczytać”. Aktywność na rzecz promowania czytelnictwa w środowisku lokalnym wzbudziła uznanie. Jednak warunki pracy Filii są nie do pozazdroszczenia – ciasnota! Drożdżowe ciasto własnoręcznie upieczone przez jedną z Pań z Filii – nie do opisania – takie pyszne!

Uczestniczki uznały wyjazd za bardzo udany. Każda z odwiedzanych bibliotek zaoferowała coś ciekawego, innego, niepowtarzalnego.

Do zobaczenia za … jakiś czas!

Barbara Zielińska

Copyright © 2018 Biblioteka Pedagogiczna w Płocku. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.
Odsłon artykułów:
616078

Naszą witrynę przegląda teraz 28 gości.