Strona wykorzystuje pliki cookies do celów statystycznych. Niezablokowanie tych plików oznacza zgodę na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia użytkownika. Możliwe jest samodzielne zarządzanie plikami cookies poprzez zmianę ustawień przeglądarki internetowej
Strona Główna Strona Główna
Katalog OPAC online
Real time web analytics, Heat map tracking

Mazowia. Serce polski

LITERATURA I SZTUKI PLASTYCZNE NA SPOTKANIU SIECI NAUCZYCIELI BIBLIOTEKARZY

13 listopada miało miejsce kolejne spotkanie uczestników sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy „Między nami bibliotekarzami”. Tematem przewodnim była integracja sztuk plastycznych i literatury.

Słowem wstępu koordynator sieci Anna Bakierzyńska zaprezentowała wyniki ankiet z 18 września, na podstawie których zostały zaplanowane tematy kolejnych spotkań. Zaprosiła także do wzięcia udziału w projekcie czytelniczym „Brzechwoklasa” organizowanym przez Bibliotekę Pedagogiczną i Szkołę Podstawową nr 20 im. Władysława Broniewskiego w Płocku. Celem projektu jest upamiętnienie 120. rocznicy urodzin Jana Brzechwy oraz wyzwolenie aktywności i kreatywności wśród uczniów i nauczycieli.

W drugiej części spotkania odbyły się inspirujące warsztaty, poprowadzone przez Panią Annę Krusiewicz – nauczyciela konsultanta w zakresie języka polskiego, historii i wos oraz przez Panią Aleksandrę Banach – nauczyciela konsultanta w zakresie muzyki, plastyki, sztuki, wychowania fizycznego oraz zajęć pozalekcyjnych z Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli Wydział w Płocku.

Pani Anna Krusiewicz poprowadziła nas przez literaturę i sztukę od prehistorii (słynnej Jaskini Lascaux we Francji), aż do literatury XX wieku (wiersz „Gruszka” Kazimierza Wierzyńskiego). Zaprezentowała utwór Beaty Lejman „Da da dama” łączący sztukę (obraz Mona Lisa) z dadaistyczną poezją. Stał się on wstępem do samodzielnego napisania przez sieciowców abstrakcyjnego dadaistycznego wiersza ze słów wyciągniętych z kapelusza. Z kolei Pani Aleksandra Banach zaprezentowała ciekawe i kreatywne formy pracy z uczniami, m.in. zabawy paluszkowe, tworzenie owoców innych niż znane, mówiące obrazy. Bibliotekarze eksperymentowali także z dziełami sztuki Leonarda da Vinci „Mona Lisa” i „Dama z Gronostajem”. Mogli sami poczuć się artystami, kończąc obrazy Stanisława Wyspiańskiego, bądź wcielić się w postacie z jego dzieł. „Ożywili” dialogami osoby z obrazu Auguste’a Renoira „Bal w Moulin de la Galette”. Wzorując się na obrazie Giuseppa Arcimboldiego „Cesarz”, nauczyciele stworzyli sceny i postacie z produktów żywnościowych.

Dziękujemy dyrekcji Zespołu Szkół nr 3 w Płocku za użyczenie sali na spotkanie oraz Pani Soni Konstantynowicz – nauczycielowi bibliotekarzowi za pomoc w jego organizacji.

 

Anna Bakierzyńska

koordynator sieci "Między nami bibliotekarzami"

 

Copyright © 2018 Biblioteka Pedagogiczna w Płocku. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.
Odsłon artykułów:
644496

Naszą witrynę przegląda teraz 7 gości.