Strona wykorzystuje pliki cookies do celów statystycznych. Niezablokowanie tych plików oznacza zgodę na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia użytkownika. Możliwe jest samodzielne zarządzanie plikami cookies poprzez zmianę ustawień przeglądarki internetowej
Strona Główna Strona Główna
Katalog OPAC online
Real time web analytics, Heat map tracking

Mazowia. Serce polski

Spotkanie nauczycieli bibliotekarzy

Bardzo żywą dyskusję wywołał temat z zakresu ewidencjonowania podręczników, materiałów edukacyjnych lub materiałów ćwiczeniowych. Wypłynęła rola dyrektora szkoły, który na podstawie art. 22ak ust. 2 Ustawy o systemie oświaty, jest obowiązany określić szczegółowe warunki wypożyczania podręczników oraz materiałów edukacyjnych a także warunki przekazywania uczniom materiałów ćwiczeniowych z biblioteki szkolnej i poinformować o nich rodziców. Dyskusja pokazała, że są różne rozwiązania w tym zakresie.

Kolejnym tematem spotkania była prezentacja nowych zadań bibliotek pedagogicznych ze szczególnym zwróceniem uwagi na zadanie „organizowanie i prowadzenie wspomagania szkół i placówek oraz bibliotek szkolnych, w tym w zakresie organizacji i zarządzania biblioteką szkolną poprzez organizowanie i prowadzenie grup sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy”. Przy tej okazji wśród uczestników spotkania została przeprowadzona ankieta pt. „Sieć jako nowy system współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy w koncepcji MEN”. Na 47 osób biorących udział w spotkaniu 36 wypełniło ankietę deklarując chęć udziału w spotkaniach sieci współpracy i samokształcenia i wskazało na zagadnienia, które ich najbardziej interesują:

  • Technologia informacyjno-komunikacyjna w pracy bibliotekarza (31 osób)
  • Organizacja biblioteki szkolnej (23 osoby)
  • Edukacja czytelnicza (22 osoby),
  • Działalność informacyjna bibliotek (15 osób)

Chcieliby także wziąć udział w spotkaniach dotyczących:

  • Biblioterapii (14 osób)
  • Kompetencji psychofizycznych bibliotekarza szkolnego (8 osób).

Pojawiły się również takie tematy jak: metodyka nauczania w pracy nauczyciela bibliotekarza, warsztaty kreatywności, kinomaniacy - koło dyskusyjne po seansach filmowych, nowe przepisy prawa. „Przyszli” uczestnicy sieci oczekują od siebie: wymiany doświadczeń, zaangażowania, propozycji nowych, ciekawych rozwiązań, wiarygodności przekazywanych danych, dobrej i miłej atmosfery podczas spotkań, dzielenia się dobrymi praktykami. Zapytani o wątpliwości nauczyciele wyrazili między innymi takie obawy jak: brak samodyscypliny do regularnych spotkań, brak motywacji do systematycznych działań, nadmiar obowiązków, brak czasu, niewiara we własne siły, zniechęcenie. Spotkanie zostało zakończone krótką relacją uczestników podróży do Rumunii, głównie w celu zapoznania się z różnymi typami bibliotek rumuńskich i ośrodków informacyjnych i multimedialnych. W relacji nie zabrakło ciekawostek związanych z historią i kulturą oraz kuchnią Rumunii.

Wszystkim dziękujemy za udział.

Copyright © 2018 Biblioteka Pedagogiczna w Płocku. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.
Odsłon artykułów:
616082

Naszą witrynę przegląda teraz 32 gości.