Strona Główna Strona Główna

TYDZIEŃ ZAKAZANYCH KSIĄŻEK W FILII W GOSTYNINIE

Tydzień Zakazanych Książek na całym świecie obchodzony jest od 1982 roku. W Polsce już po raz szósty, a nasza Filia w Gostyninie w obchody tego święta włączyła się po raz drugi. W tym roku przypada w dniach 25 września – 1 października 2016 roku. Tydzień Zakazanych Książek wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych (Banned Books Week) i jest ściśle związany z pierwszą poprawką do amerykańskiej Konstytucji, która mówi o wolności słowa. Jest to jedno z tych praw, do których Amerykanie przywiązują duże znaczenie.

Wpisywanie książek na „indeksy” z powodów politycznych, społecznych, obyczajowych czy religijnych było kiedyś częstym procederem. Wydawałoby się, że czasy cenzury już za nami, tymczasem listy nadal powstają i brzmią, jak przestroga przed ograniczeniami wolności słowa. Książki niegdyś uznane za niepoprawne obyczajowo i religijnie, obecnie znajdują się w kanonie lektur szkolnych, a nawet we fragmentach w podręcznikach do języka polskiego.
Tydzień Zakazanych Książek to święto wolności czytania, które ma nie tylko zachęcać do przeczytania książek, którym przypięto łatkę niepoprawności politycznej czy obyczajowej, ale ma na celu zwrócenie uwagi na zagadnienie wolności intelektualnej i niebezpieczeństwo, jakie niesie za sobą ograniczanie dostępu do informacji. Jest to sprzeciw wobec cenzury, zakazywania czytania treści uznanych przez kogoś za nieodpowiednie, wycofywania z tego powodu pewnych tytułów z bibliotek.

Oto lista dziesięciu książek, których najczęściej próbowano zakazywać w 2015 roku wraz z argumentami, jakich używano przeciwko danym tytułom: 

  1. John Green „Szukając Alaski” (ordynarny język, treści erotyczne, narkotyki, alkohol).
  2. E.L. James „Pięćdziesiąt twarzy Greya” (treści pornograficzne, nie dla młodzieży „słabo napisana”, „obawy, że młodzież będzie chciała tego spróbować”).
  3. Jessica Herthel i Jazz Jennings „I Am Jazz”  (niedokładna, homoseksualizm, edukacja seksualna, religijny punkt widzenia, nie dla danej grupy wiekowej).
  4. Susan Kuklin „Beyond Magenta: Transgender Teens Speak Out” (antyrodzinna, obraźliwy język, homoseksualizm, edukacja seksualna, polityczny i religijny punkt widzenia).
  5. Mark Haddon „Dziwny przypadek psa nocną porą” (ateizm).
  6. Biblia (religijny punkt widzenia, ale też: przemoc, „sprzeczna z prawem”).
  7. Alison Bechdel „Fun Home. Tragikomiks rodzinny” (homoseksualizm, nagość, nieodpowiednie treści przedstawione graficznie).
  8. Craig Thompson „Habibi” (nagość, treści erotyczne, nie dla danej grupy wiekowej).
  9. Jeanette Winter „Nasreen’s Secret School: A True Story from Afghanistan” (religijny punkt widzenia, odniesienia do islamu, przemoc, nie dla danej grupy wiekowej).
  10. David Levithan „Two Boys Kissing” (homoseksualizm, „przyzwolenie na publiczne okazywanie uczuć”).

 

Bożena Trojanowska

 

KATALOGI

 ODWIEDŹ NASPOLECAMY

 


 

GODZINY OTWARCIA

 

Płock
poniedziałek    wtorek
środa
czwartek
piątek
sobota
 
- nieczynne
- 9.00-18.00
- 9.00-18.00
- 9.00-18.00
- 9.00-18.00
- 9.00-15.00
 
Gostynin
poniedziałek
wtorek
środa
czwartek
piątek
sobota
 
 
- nieczynne
- 9.00-17.00
- 9.00-17.00
- 9.00-17.00
- 9.00-17.00
- 9.00-14.00
 
 

 

Copyright 2018 Biblioteka Pedagogiczna w Płocku. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.