Strona Główna Strona Główna

NOTATKA WIZUALNA, ŻYCIE I ŚMIERĆ , CZYLI SPOTKANIE SIECI „MIĘDZY NAMI BIBLIOTEKARZAMI”

16 listopada już po raz drugi w tym roku szkolnym spotkali się nauczyciele bibliotekarze przynależący do sieci „Między nami bibliotekarzami”.

Tym razem uczestnicy znaleźli sposób na zapamiętanie wszelakiej wiedzy, a to dzięki szkoleniu „Narysowane – zapamiętane. Notatka wizualna, czyli sposób na zapamiętywanie wiedzy”. Szkolenie poprowadziła Aleksandra Banach - nauczyciel konsultant w zakresie muzyki, plastyki, sztuki, wychowania fizycznego oraz zajęć pozalekcyjnych Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli Wydział w Płocku. Nauczyciele bibliotekarze poznali różne sposoby wizualizacji informacji i wiedzy. Prowadząca krok po kroku, z prostych elementów (kropek, liter, kresek) uczyła rysować większe elementy: ludzi i ich emocje, plakaty. Zwróciła także uwagę na kolory, poprawne rozmieszczanie i cieniowanie elementów, dzięki czemu notatka wizualna będzie atrakcyjna i czytelna. Warty zaznaczenia jest fakt, iż uczestnicy spotkania otrzymali od Pani Oli bardzo dużo materiałów pomocniczych.

W drugiej części spotkania nauczyciele dyskutowali o życiu i umieraniu. Wszystko to za sprawą Pani Anny Rymarkiewicz - nauczyciela bibliotekarza ze Szkoły Podstawowej im. Andrzeja Małkowskiego w Szczawinie Kościelnym, która zaprezentowała jak posiłkując się literaturą, można rozmawiać z młodzieżą o życiu i śmierci. Prowadząca nawiązała m.in. do książek: „Oskar i Pani Róża” Érica-Emmanuela Schmitta czy "Gwiazd naszych wina" Johna Greena. Interesującym materiałem dydaktycznym jest piosenka „Jestem tu na chwilę” zespołu Kolorofonia, która nawiązuje do wiersza Wisławy Szymborskiej „Urodziny”. Niewątpliwie jest to forma przekazu, która przykuwa uwagę młodzieży, a jednocześnie niesie ważne i ponadczasowe treści. Ciekawym zadaniem dla uczestników spotkania było narysowanie Drzewa życia.

 

Anna Bakierzyńska

koordynator sieci "Między nami bibliotekarzami"

 

 

 

 

 

 

KATALOGI

 



ODWIEDŹ NAS



POLECAMY

 










 

GODZINY OTWARCIA w wakacje

 

Płock
poniedziałek    wtorek
środa
czwartek
piątek
sobota
 
- 9.00-15.00
- 9.00-15.00
- 9.00-15.00
- 9.00-15.00
- 9.00-15.00
- nieczynne
 
Gostynin
poniedziałek
wtorek
środa
czwartek
piątek
sobota
 
 
- 9.00-15.00
- 9.00-15.00
- 9.00-15.00
- 9.00-15.00
- 9.00-15.00
- nieczynne
 
 

 

Copyright 2018 Biblioteka Pedagogiczna w Płocku. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.