Strona wykorzystuje pliki cookies do celów statystycznych. Niezablokowanie tych plików oznacza zgodę na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia użytkownika. Możliwe jest samodzielne zarządzanie plikami cookies poprzez zmianę ustawień przeglądarki internetowej
Strona Główna Strona Główna

Spotkanie nauczycieli bibliotekarzy

Bardzo żywą dyskusję wywołał temat z zakresu ewidencjonowania podręczników, materiałów edukacyjnych lub materiałów ćwiczeniowych. Wypłynęła rola dyrektora szkoły, który na podstawie art. 22ak ust. 2 Ustawy o systemie oświaty, jest obowiązany określić szczegółowe warunki wypożyczania podręczników oraz materiałów edukacyjnych a także warunki przekazywania uczniom materiałów ćwiczeniowych z biblioteki szkolnej i poinformować o nich rodziców. Dyskusja pokazała, że są różne rozwiązania w tym zakresie.

Kolejnym tematem spotkania była prezentacja nowych zadań bibliotek pedagogicznych ze szczególnym zwróceniem uwagi na zadanie „organizowanie i prowadzenie wspomagania szkół i placówek oraz bibliotek szkolnych, w tym w zakresie organizacji i zarządzania biblioteką szkolną poprzez organizowanie i prowadzenie grup sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy”. Przy tej okazji wśród uczestników spotkania została przeprowadzona ankieta pt. „Sieć jako nowy system współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy w koncepcji MEN”. Na 47 osób biorących udział w spotkaniu 36 wypełniło ankietę deklarując chęć udziału w spotkaniach sieci współpracy i samokształcenia i wskazało na zagadnienia, które ich najbardziej interesują:

  • Technologia informacyjno-komunikacyjna w pracy bibliotekarza (31 osób)
  • Organizacja biblioteki szkolnej (23 osoby)
  • Edukacja czytelnicza (22 osoby),
  • Działalność informacyjna bibliotek (15 osób)

Chcieliby także wziąć udział w spotkaniach dotyczących:

  • Biblioterapii (14 osób)
  • Kompetencji psychofizycznych bibliotekarza szkolnego (8 osób).

Pojawiły się również takie tematy jak: metodyka nauczania w pracy nauczyciela bibliotekarza, warsztaty kreatywności, kinomaniacy - koło dyskusyjne po seansach filmowych, nowe przepisy prawa. „Przyszli” uczestnicy sieci oczekują od siebie: wymiany doświadczeń, zaangażowania, propozycji nowych, ciekawych rozwiązań, wiarygodności przekazywanych danych, dobrej i miłej atmosfery podczas spotkań, dzielenia się dobrymi praktykami. Zapytani o wątpliwości nauczyciele wyrazili między innymi takie obawy jak: brak samodyscypliny do regularnych spotkań, brak motywacji do systematycznych działań, nadmiar obowiązków, brak czasu, niewiara we własne siły, zniechęcenie. Spotkanie zostało zakończone krótką relacją uczestników podróży do Rumunii, głównie w celu zapoznania się z różnymi typami bibliotek rumuńskich i ośrodków informacyjnych i multimedialnych. W relacji nie zabrakło ciekawostek związanych z historią i kulturą oraz kuchnią Rumunii.

Wszystkim dziękujemy za udział.

KATALOGI

 ODWIEDŹ NASPOLECAMY

 


 

GODZINY OTWARCIA

 

Płock
poniedziałek    wtorek
środa
czwartek
piątek
sobota
 
- nieczynne
- 9.00-18.00
- 9.00-18.00
- 9.00-18.00
- 9.00-18.00
- 9.00-15.00
 
Gostynin
poniedziałek
wtorek
środa
czwartek
piątek
sobota
 
 
- nieczynne
- 9.00-17.00
- 9.00-17.00
- 9.00-17.00
- 9.00-17.00
- 9.00-14.00
 
 

 

Copyright 2018 Biblioteka Pedagogiczna w Płocku. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.