Strona Główna Strona Główna

ZAJĘCIA EDUKACYJNE W KWIETNIU

1 kwietnia w zajęciach edukacyjnych o polskiej poezji patriotycznej wzięli udział uczniowie klasy siódmej ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 3 im. Kornela Makuszyńskiego w Płocku. Młodzież z uwagą obejrzała wystawę „Polska poezja patriotyczna” i rozpoznała na niej m.in utwory pełniące na przestrzeni dziejów Polski rolę hymnów. Dalsza część spotkania odbyła się w Czytelni. Monika Cejmer poprowadziła lekcję poświęconą twórczości polskiego poety romantycznego Juliusza Słowackiego, w 210. rocznicę jego urodzin. Uczniowie poddali analizie wiersz „Hymn” („Smutno mi, Boże..”). Starali się określić nastrój wiersza oraz wyrażone w nim uczucia. Badali także jego kolory i dźwięki. Młodzież pracując w grupach wykonała niełatwe zadanie interpretacji poezji. 

1 kwietnia odwiedzili nas również trzecioklasiści z II Prywatnej Szkoły Podstawowej Z.O.K "Profesor". Dzieci wzięły udział w zajęciach warsztatowych „Piaskowe opowieści”, które poprowadziła Justyna Latarska. Zajęciom towarzyszyła wspaniała książką autorstwa Katherine Applegate - „Drzewo życzeń”. Nie lada sztuką było zbudowanie drzewa z piasku kinetycznego… Ale udało się, bo pomysłowość i fantazja dziecięca nie znają granic! 

Uczniowie klasy trzeciej z II Prywatnej Szkoły Podstawowej Z.O.K "Profesor" 1 kwietnia wzięli także udział w zajęciach czytelniczych „Baw się czytaniem – czytaj z LEGO!”. Podczas warsztatów mieli za zadanie odzwierciedlić za pomocą budowli z klocków lego fragment tekstu z książki „Zielony i Nikt” Małgorzaty Strzałkowskiej. Realizowany przez Martę Jaroszewską projekt czytelniczy ma na celu promowanie czytelnictwa, co w połączeniu z ponadczasowymi klockami lego daje super zabawę i mnóstwo pozytywnych wrażeń!

 

 

 

3 kwietnia naszą bibliotekę odwiedziły dzieci z Przedszkola „Niebieski domek. Przedszkolaki uczestniczyły w zajęciach warsztatowych „Piaskowe opowieści”. Dzięki towarzyszącej zajęciom książeczce dzieci przypomniały sobie jak magiczną moc ma słowo „przepraszam”! Zajęcia prowadziła Justyna Latarska. 

W ramach projektu edukacyjnego „Jestem jak Leonardo Da Vinci” Anna Kapela przeprowadziła 3 kwietnia zajęcia w Szkole Podstawowej nr 17 im. Tadeusza Kościuszki w Płocku. Uczniowie klasy siódmej tworzyli mapę mentalną Leonarda, której hasła były zapisane w lustrzanym odbiciu. Niezbędnym rekwizytem do wykonania tego zadania okazało się lustro. Za pomocą lustra uczniowie zapisywali również swoje imiona jako manuskrypty. W drugiej części zajęć uczestnicy wcielili się w nietypowych malarzy, których dzieła powstały przy użyciu plastikowych nakrętek.

 

 

Projekt edukacyjny „Jestem jak Leonardo Da Vinci” dotarł również do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Nr 1 im. Księdza Jana Twardowskiego w Płocku. 4 kwietnia Uczniowie klasy czwartej wzięli udział w zajęciach, podczas których rozwiązywali zagadki przygotowane przez Annę Kapela i utworzyli mapę mentalną dotyczącą życia i twórczości Leonarda da Vinci. Kolejne zadanie polegało na ułożeniu puzzli, w których były ukryte obrazy „Mona Lisa” i „Ostatnia Wieczerza”. Uczniowie świetnie sobie z nim poradzili i z radością przystąpili do konstruowania kreatywnych wynalazków. Tak powstały czołg, łódź podwodna i robot!

  

„Książki są różne, kwadratowe i podłużne, ale w każdej książce kryje się jakaś tajemnica" - to hasło przewodnie zajęć z edukacji czytelniczo-medialnej, które odbyły się 5 kwietnia w Miejskim Przedszkolu nr 14 w Płocku. Justyna Latarska zaprezentowała przedszkolakom magiczną moc płynącą z książek. Dzieci odkryły, że każda książka jest inna i ma w sobie coś wyjątkowego - aby o tym się przekonać, trzeba ją obejrzeć i oczywiście przeczytać. Niezwykłych emocji dostarczyła dzieciom książka „Mały Książę. Rozszerzona rzeczywistość”, dzięki której przedszkolaki zobaczyły trójwymiarową, dynamiczną przestrzeń Małego Księcia.  Nie obyło się bez zabaw i pracy plastycznej!

  

5 kwietnia Justyna Latarska odwiedziła również grupę Smerfów z Miejskiego Przedszkola nr 14 w Płocku. Książka „Myszka” autorstwa Doroty Gellner wprowadziła maluszki do świata pełnych emocji - dzieci nazywały i okazywały uczucia. Na koniec zajęć pokolorowały tytułową myszkę.

  

W piątkowy poranek 5 kwietnia Anna Kapela odwiedziła Miejskie Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi nr 3 w Płocku. Z zajęć edukacyjnych kształtujących kompetencje informatyczne i logiczne myślenie skorzystała grupa Słoneczek. Prowadząca opowiedziała dzieciom bajkę, która zabrała je w podróż do tajemniczej krainy Figurolandii, gdzie poznały postać pajacyka geometrycznego. Po wysłuchaniu opowieści dzieci samodzielnie układały pajacyka z figur geometrycznych. Ponadto przedszkolaki ułożyły z figur zwierzęta, postacie i różne przedmioty.

  

Kolejne zajęcia realizowane w ramach projektu edukacyjnego „Jestem jak Leonardo da Vinci” odbyły się 5 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 17 im. Tadeusza Kościuszki w Płocku. Uczniowie klasy piątej chętnie włączyli się w tworzenie mapy mentalnej Leonarda. Zainteresowanie wzbudził fakt, iż hasła były zapisane za pomocą lustrzanych manuskryptów, a ich odczytanie było możliwe jedynie przy użyciu lusterka. Uczniowie zainspirowani zapiskami pochodzącymi z XVI wieku ochoczo zapisywali swoje imiona w lustrzanym odbiciu, a nawet słowa w języku obcym. Druga część zajęć zainspirowała uczniów do tworzenia obrazów, które jak się przekonali, można wykonać ze wszystkich otaczających nas rzeczy.KATALOGI

 ODWIEDŹ NASPOLECAMY

 


 

GODZINY OTWARCIA

 

Płock
poniedziałek    wtorek
środa
czwartek
piątek
sobota
 
- nieczynne
- 9.00-18.00
- 9.00-18.00
- 9.00-18.00
- 9.00-18.00
- 9.00-15.00
 
Gostynin
poniedziałek
wtorek
środa
czwartek
piątek
sobota
 
 
- nieczynne
- 9.00-17.00
- 9.00-17.00
- 9.00-17.00
- 9.00-17.00
- 9.00-14.00
 
 

 

Copyright 2018 Biblioteka Pedagogiczna w Płocku. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.